test

Pse nuk mund ta rafinojë Shqipëria, naftën e Shpiragut!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Odris Koço, biznesmen dhe investitor në bizneset e naftës në Kanada në një intervistë për emisionin “Shqip” në DritareTV foli për naftën e Shpiragut dhe rafinimin e saj.

Zoti Koço tregoi se përse Shqipëria nuk mund ta rafinojë vetë naftën, por do ta dërgojë jashtë SHELL.

“SHELL do e rafinojë jashtë naftën tonë dhe vetë kjo kompani do e mbajë përfitimin, jo shteti shqiptar.

Shteti shqiptar për rafinim nuk ka mundësi sepse nafta do jetë e shitur. Nafta do shitet bruto, aty do bëjë lekë shteti shqiptar. Ne nuk e rafinojmë vetë sepse duhet shumë kapital, nuk mund ta ndërtojmë dot një rafineri moderne në Shqipëri, kërkon shumë para, me miliarda, rreth 5-6 bilionë. Shqipëria nuk e ndërton dot vetë rafinerinë.

Mund ta ndërtojë një kompani e huaj. Pra SHELL mund ta ndërtojë vetë rafinerinë. Sepse do njerëz, do teknologjinë, do kapitalin qe është më e rëndësishmja. Po ashtu duhet edhe sasia e naftës.

Që të ndërtosh një rafineri sot duhet të kesh një sasi shumë të madhe nafte, 200-250 mijë fuçi në ditë dhe serish duhen vite për t’u rikuperuar kostoja, pa bërë lekë. Nuk ia vlen.”, tha zoti Koço./  S.M

Të fundit

Zbulohet emri? Erjola i nxjerr ‘sekretin’ Merit: Natën dëgjoj zhurma në shtëpinë tënde…

Dy ish-banoret e “Big Brother VIP3”, Erjola Doçi dhe Meri Shehu, kanë zbuluar se janë komshie. Gjatë puntatës së...

Greqia kërcënon Maqedoninë e Veriut: Do të ketë probleme në NATO dhe BE

Greqia ka kërcënuar Maqedoninë e Veriut pas tensioneve për përdorimin e termit “Maqedoni”. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për mediat greke,...

Nesër protesta para Bashkisë së Tiranës/ Rrugët që do të bllokohen

Për protestën para Bashkisë së Tiranës që do të zhvillohet paraditen e së premtes, Policia e Shtetit njofton se do të ketë bllokim të përkohshëm...

Begaj takim me përfaqësuesit e Diasporës shqiptare në Gjermani: I keni dyert hapur!

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj zhvilloi këtë të enjte në Berlin një takim me përfaqësues të Diasporës shqiptare në Gjermani. Figura të suksesshme...

Klaus Gjasula 6 muajsh e 18 ditë dhe Klaus Gjasula 34 vjeç, 6 muaj e 5 ditë

Nga ROLAND QAFOKU Në minutën e 72-të u fut në fushë si zëvendësues; Në minutën e 76-të shënoi autogol; Në minutën e 95-të shënoi gol;...

Lajme të tjera

Web TV