Antony Blinken: Rusia po përdor urinë si armë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Fjalën e tij në Këshillin e Sigurimit në OKB, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken e nisi me tmerret siç tha, që kishte dëshmuar gjatë vizitës së tij në një qytezë ukrainase, që ndodhet 2 orë nga Kievi. Më pas, renditi të gjitha shkeljet që ka kryer deri më tani Rusia me agresionin e saj ndaj Ukrainës. Po ashtu ai shtoi se Rusia po përdor urinë si armë.

“Në këtë luftë ka një agresor ka dhe një viktimë. Një palë po sulmon parimet themelore të Kartës së OKB, ndërkohë që tjetra lufton për t’i mbrojtur ato. Për më shumë se 1 vit e gjysmë Rusia ka shkatërruar parimet e Kombeve të Bashkuara, të drejtën njerëzore dhe ka vënë veto në më shumë sesa në një rezolutë. Së pari vetë pushtimi i Rusisë shkel shtyllën e Kartës së Kombeve të Bashkuara që është respektimi i tërësisë territoriale, sovranitetit të çdo vendi. Së dyti Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë, këto janë krime që ndodhin çdo ditë. Së treti, Rusia vazhdon të angazhohet në vringëllimën e rrezikut bërthamor, gjithashtu vazhdon të përdorë, impiantet më të mëdha bërthamore dhe punonjësit e  vet si mburojë duke rrezikuar pasoja katastrofike.

Së katërti Rusia po e përdor urinë si armë. Dalja nga nisma e Detit të zi, ndërmjetësuar nga Turqia dhe Sekretari i Përgjithshëm që lejoi 33 milionë metër tonë të drithërave që në fakt ulën çmimet në tregjet ndërkombëtare, 2/3 shkuan për vendet në zhvillim. Por jo vetëm Putin doli nga kjo marrëveshje, por tashmë Rusia po minon fushat ukrainase, po bombardon vend-depozitimet e drithërave etj. Si rezultat, transporti mund të ulet me 2 milionë metër tonë, ekuivalente e 5 miliardë e gjysmë feta buke në botë. Pra Rusia po e bën këtë: Sa më e uritur të jetë bota, aq më shumë përfiton Moska! Së pesti, Rusia po përdor dronë iranianë për të sulmuar Ukrainën duke shkelur rezolutën 2231 kundër Iranit. Së fundmi, Rusia në fakt bëri një takim me përfaqësuesin e Koresë së Veriut. Kim u shpreh se kishte mbështetje të plotë dhe pa kushte për luftën e agresionit të Rusisë. Bashkëpunimi midis Moskës dhe Penianit do të shkelte një sërë rezolutash të këtij Këshilli. Pra janë vende që vazhdojnë të kundërshtojnë atë që përfaqëson Këshilli i Sigurimit, nga një vend, i cili ka një vend të përhershëm në këtë Këshill. As nuk heqim dorë. Ne do të ngrihemi, nuk do të rrimë pa bërë gjë, kur rregullat për të cilat kemi rënë të gjithë dakord shkelen”, tha Blinken./kb

Të fundit

Putin urdhëron zmadhimin e ushtrisë ruse me 170 mijë ushtarë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë ruse të premten ta rrisë sasinë e trupave duke i...

Pagoi 30 mijë euro për vrasjen e gruas së tij, shkon në 3 numri i të arrestuarve

Policia e Kosovës ka arrestuar edhe një person të tretë lidhur me ngjarjen e rëndë të ndodhur dy ditë më parë (29 nëntor) në...

Avokatja‘ skanon’ Reformën në Drejtësi: Jemi më keq se në 2016-n

Reforma në drejtësi dhe ecuritë e saj këto 7 vite ishte tema ku juristja Adriana Kalaja gjatë një interviste televizive u shpreh se kjo...

Një tjetër epidemi po kërcënon botën/ Virusi që u shfaq në Kinë po përhapet me shpejtësi

Autoritetet në Kinë, Evropë dhe Amerikë janë në gatishmëri pasi rastet e pneumonisë misterioze po rriten me shpejtësi, me shumë pacientë, kryesisht fëmijë dhe...

Inskenoi vrasjen e bashkëshortes, këshilltari i ish-presidentit Pacolli pranon fajin

Naim Murseli ka marrë përsipër përgjegjësinë dhe fajin për porositjen e vrasjes së bashkëshortes së tij. Sipas mediave kosovare, këshilltari i ish-presidentit Pacolli, ka treguar...

Lajme të tjera

Web TV