“Qyteti Studenti” më i përballueshëm për të rinjtë, 22 rezidenca me çmime më të lira

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja e qirave në kryeqytet ka shtuar gjithnjë e më shumë interesin e të rinjve për tu akomoduar në rezidencat studentore në Qytetin Studenti.

Algerti ështe 20 vjeç dhe është student në vit të dytë e tashmë prej 2 vitesh ka zgjedhur të jetojë në një nga këto rezidenca pasi tarifa mujore është tepër e leverdishme për të.

“Arsyeja financiare është një nga më kryesoret për shkak se shtëpitë me qira kanë arritur çmime marramendëse dhe mund të themi diçka tek 400-600 Euro minimum në muaj dhe është pothuajse e pamundur për një student të jetojë në shtëpi me qera me këtë ekonomi.

Kam qëlluar me një të afërmin tim, një shok që kam pasur nga gjimnazi, kështu që akomodimi është shumë familjar pasi njihemi prej shumë kohësh.”

Sipas drejtoreshës së këtyre rezidencave, Anila Shehu tashmë pothuajse të 22 godinat janë rezervuar nga studentet.

“Tarifat që ofron Qyteti Studenti janë të pakonkurueshme, janë shumë më të lira seç mund të të ofrojë një shtëpi me qira. Ne kemi 9 konvikte të reja këtë vit që ju ofrojmë studentëve. Të gjitha të rikonstruktuara, të gjitha me standartë bashkëkohore.

Nga 4600 vende sot ne kemi 3600 studentë të akomoduar. Vajzat janë më dominante, janë në një numër më të lartë se djemtë.”

Sipas Shehut falë investimeve vitet e fundit, ofrohen të gjitha kushtet bashkëkohore për të gjithë të rinjtë që akomodohen tek këto rezidenca.

“Konviktet që janë më të preferuar për studentët nuk ka më vende, ndërsa në konviktet e reja ende kemi disa vende të lira për studentët djem.

Brenda gjithë konvikteve të reja është konceptuar si brenda një familjeje. Nyja sanitare brenda në dhomë, lavanderia në katin përdhe, salla e internetit ku ka mbi 30 kompjutera janë në raport me numrin e studentëve që jetojnë në konvikt, kemi sallën e studimit”, tha ajo për Klan.

Studentet tek tarifa mujore që varion nga 4500-5500 Lekë kanë të përfshira të gjitha shërbimet që u nevojiten përgjatë 24 orëshit të tyre ne “Qytetin Studenti”/   S.M

Lexo edhe :  Ballkani ne konflikte, shqiptarët ndjehen më të sigurt më 2023

Të fundit

Këngëtarja shqiptare rrëqeth me historinë e saj: Piva ilaçe të vrisja veten…

Një ditë më parë ishte e ftuar në emisionin “Shqipëria Live”, një 21-vjeçare që ka rrëfyer historinë e saj...

Greqia paralajmëron sërish Shqipërinë/ Pa u zgjidhur çështja e Belerit, nuk ka negociata

“Athina po përshkallëzon reagimet e saj kundër mbajtjes ende në burg të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri”, kështu shkruan sot media greke,...

Ndryshimi i klimës, rrezik dhe kosto e lartë për infrastrukturën

Ndryshimet klimatike po bëhen më shqetësuese vitet e fundit në vendin tonë duke sjell dhe një rritje të kostove të demëve në infrastrukturë. Një dokument...

Festat shkaktojnë trafik të rënduar në Tiranë, shqetësim për drejtuesit

Edhe pse ditë feste dhe pushimi zyrtar, trafiku në Tiranë është kthyer në shqetësimin e drejtuesve të automjeteve. Paraditen e së mërkurës në shumë rrugë...

U bllokuan në një tunel për 17 ditë/ Ja si arritën të mbijetojnë 41 punëtorët

Edhe pse në spital, punëtorët indianë që mbetën të bllokuar për 17 ditë në një tunel janë tashmë të sigurt dhe të lumtur. Ata...

Lajme të tjera

Web TV