Free Porn





manotobet

takbet
betcart




betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

Për sa miq kemi vërtet nevojë që të jetojmë mirë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Roli i një miku është të jetë pranë teje kur je në gabim, sepse çdokush do të jetë pranë teje kur ti ke të drejtë.” Vlera e miqësisë mund përcaktohet mjaft mirë në këtë shprehje të thjeshtë, por efektive të shkrimtarit amerikan Mark Twain. “Të kuptosh vlerën e miqësisë do të thotë të kuptosh pasojat pozitive që ajo ka në shëndetin tonë. Pavarësisht frikës nga zhgënjimet, largësia apo keqkuptimet, të kesh miq do të thotë të kesh vazhdimisht mbështetje. Prania e tyre, këshillat apo të pasurit e dikujt me të cilin/ën qajmë apo qeshim, në fakt na ndihmon të ndihemi më të fortë kur duhet të përballemi me vështirësi,” shpjegojnë ekspertët në Guidapsicologi.it.

Një pyetje lind spontanisht. Sa miq na duhen që të jemi vërtet të lumtur? A vlen thënia “pak dhe saktë”? Këtyre pyetjeve iu përgjigj një ekip studiuesish nga Fudan University në Kinë. Studimi zbulon se gjatë adoleshencës, një periudhë në jetë gjatë së cilës ndodhin shumë ndryshime, nevojiten konfirmimet sociale, por jo domosdoshmërisht miqësitë.

Numri i përsosur i miqve me të cilët mund të ndani gëzimet dhe hidhërimet do të ishte pesë. “Miqësitë e vërteta ndërtohen me kalimin e kohës, por efektet e tyre pozitive zgjasin shumë. Miqësia manifestohet ditë pas dite, në momente të vështira, por edhe pozitive dhe nuk i tremben distancës fizike dhe kohës. Sipas një studimi të mëparshëm amerikan nga Brigham Young University, mungesa e marrëdhënieve shoqërore shkakton pasoja të rënda shëndetësore të ngjashme me konsumimin e duhanit apo alkoolit. Për të përfituar nga efektet e dobishme të miqësisë, duhet të jeni në gjendje të dalloni miqtë e vërtetë nga njohjet e rastit. “Më mirë të shmangni ata miq që deklarohen si të tillë brenda pak ditëve dhe largohen, si edhe ata që ju shkatërrojnë vetëvlerësimin përmes kritikave jokonstruktive,” përfundojnë ekspertët./E.Ç

Të fundit

Atentati ndaj Trump, reagojnë fëmijët e tij: Ai kurrë nuk do të ndalojë së luftuari

Vajza e Donald Trump, Ivanka Trump, ka reaguar në platformës X pas atentatit që iu bë Donald Trump. “I jam...

Amerika bëhet bashkë/ Demokratë dhe republikanë dënojnë atentatin ndaj Donald Trump

Ligjvënësit nga të dyja anët e politikës amerikane dënuan menjëherë atentatin ndaj kandidatit të pritshëm republikan për president Donald Trump gjatë një tubimi të...

Atentati ndaj Trump, a do të nxisë frikë për fushatën Presidenciale?

Donald Trump u qëllua në vesh gjatë një mitingu në kuadër të fushatës, pas një gabimi të madh sigurie. Ky sulm ka të ngjarë...

Dita e finales së madhe, formacionet e mundshme të supersfidës Spanjë-Angli

Spanja dhe Anglia janë gati për finalen e madhe të Euro 2024. E programuar për sonte në mbrëmje (21:00) në “Olympiastadion” të Berlinit. Iberikët synojnë...

Biden solidarizohet me Trump/ Ndërpret fushatën dhe rikthehet në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti amerikan Joe Biden ndërpreu fundjavën dhe fushatën elektorale, duke u rikthyer me urgjencë në Uashington, pas atentatit ndaj Donald Trump. Shtëpia e Bardhë...

Lajme të tjera

Web TV