test

Sa lloje të dronëve ushtarakë ka (dhe pse quhen “dronë”)?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prej një viti fjala “dron” ka marrë kuptime gjithnjë e më pak fisnike. Nëse deri në fillim të vitit 2022 kemi dëgjuar për të kryesisht për aplikime në fushën fotografike dhe audiovizive , meteorologjike apo të hapësirës ajrore (por edhe për transportin e ilaçeve dhe organeve për transplantim , për të luftuar gjuetinë pa leje, etj.), me shpërthimin e luftës në Ukrainë. ky aviacion teknologjik është gjithnjë e më shumë i lidhur me përdorimet e luftës.

Dhe kjo nuk duhet të na habisë: si shumë teknologji të tjera në përdorim të përditshëm ( web , GPS, etj.), dronët, në fakt, janë një shpikje thjesht ushtarake, e “rikonvertuar” vetëm më pas për përdorime civile apo edhe rekreative.

NJËHERË E NJË KOHË ISHTE NJË SILUR. Paraardhësi i UAV-ve të sotëm (Unmanned Aerial Vehicle, në italisht APR, Remotely Piloted Aircraft), u shpik në vitin 1918 nga inxhinieri amerikan Charles Franklin Kettering, i cili projektoi një silur të kontrolluar nga radio, pararendës i raketave të sotme të lundrimit.

Ai e quajti atë “Bug Kettering”, insekti Kettering, dhe është kurioze të theksohet se fjala “dron” gjithashtu ka një etimologji të ngjashme: ajo vjen nga gjermanishtja drohne, që do të thotë “dron” (bleta mashkull), për shkak të gumëzhimën tipike që prodhon kur ngrihet, e ngjashme me atë të një tufe bletësh.

Ngjashmëria me insektet, megjithatë, ndalet këtu. Nëse ju mendoni për një dron luftarak si një variant më të madh dhe më të “keq” të “helikopterëve” që bëjnë foto në festa dhe dasma, ju jeni krejtësisht jashtë pista.

Dronët ushtarakë duken më shumë si aeroplanë ose bombardues stealth dhe shpesh arrijnë madhësinë e tyre. Nga ana tjetër, ato përdoren për hedhjen e municioneve që peshojnë deri në disa qindra kg.

Mjafton të thuhet se një nga modelet më shqetësuese nga këndvështrimi i skenarit aktual të luftës është S-70 Okhotnik, një dron aktualisht në prodhim nga kompania ruse Sukhoi që është shumë i ngjashëm me një bombardues luftarak, me peshë 20 tonë dhe të aftë për të udhëtuar me 1000 km/h.

ShkencaUkrainë: Inteligjenca artificiale mund të ndihmojë mjekët të trajtojnë të plagosurit

SECILI NË MADHËSINË E TIJ. Megjithatë, shumica dërrmuese e dronëve janë me përmasa më të vogla. Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara i klasifikon ato në pesë kategori qartësisht të dallueshme: të vogla (deri në 9 kg), të mesme (të mesme, deri në 25 kg), të mëdha (të mëdha, deri në rreth 600 kg) dhe më pas grupet 4 dhe 5. (më e madhe dhe më e madhe), të dyja më të rënda se 600 kg dhe me karakteristika të ndryshme, të aftë për të punuar deri në 5-6000 metra lartësi dhe për të arritur shpejtësi mbi 500 km/h.

Lexo edhe :  Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Meqenëse nuk ka standardizim ndërkombëtar, çdo shtet dhe çdo zonë gjeografike ka klasifikimin e vet; në Evropë është e rregulluar nga EASA (Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit).

Karakteristikat e ndryshme shërbejnë për t’iu përgjigjur nevojave të shumta të përdorimit në sektorin e luftës, të cilat janë kryesisht katër.

Dronët më të përdorur janë ata për zbulim , që përdoren për të mbledhur informacion për një zonë ose një objektiv, dhe për këtë arsye të pajisur me sensorë, antena, kamera dhe video kamera me precizion shumë të lartë. Më pas janë ato për mbikëqyrje, për të mbajtur nën kontroll një zonë specifike, me veçori të ngjashme me ato të mëparshme.

TeknologjiaAmazon vazhdon testet e saj me drone për të ofruar paketa nga qielli

Të ndryshme janë ato të shënjestrimit të dronëve , pra ato që kohët e fundit janë të pajisura edhe me inteligjencë artificiale dhe që mund të identifikojnë në mënyrë autonome objektivat dhe të sugjerojnë zona të ndjeshme për t’u goditur. Së fundi, ka armë sulmi, të afta për të lëshuar çdo lloj pajisjeje, përfshirë ato bërthamore.

SI NË NJË LOJË? Përdorimi i kësaj teknologjie në luftë ngre gjithashtu pyetje morale, veçanërisht për shkak se avantazhi i të mos vënë në rrezik jetën e një piloti të vërtetë është kundërbalancuar kryesisht nga rreziku konkret i një rritjeje eksponenciale të viktimave civile.

E gjithë kjo me rrethanë rënduese, sipas disa ekspertëve, se duke qenë se këto armë kontrollohen “në distancë”, nëpërmjet një monitori, ato mund të krijojnë edhe një lloj efekti videoloje. Kjo nënvizohet kryesisht nga shoqatat jofitimprurëse si Amnesty International dhe Human Rights Watch, të cilat denoncojnë mungesën e të dhënave të qarta për numrin e misioneve dhe ato të viktimave kolaterale./   Përshtatur nga Focus.it  S.M 

Të fundit

Letra e famshme e Ajnshtajnit, del në ankand me shifrën marramendëse

Një letër nga Albert Einstein, në të cilën inkurajohej SHBA-ja të zhvillonte bombat e para bërthamore në botë, do...

Çmenduri/ Austria mposht Holandën dhe e mbyll grupin si kryesuese, zhgënjen sërish Franca

Grupi D duket se sjell edhe surprizat më të mëdha deri në këtë pikë të Euro 2024, teksa në një grup ku bënte pjesë...

Kryeministri serb: Serbia e gatshme të bëjë kompromise me Kosovën

Serbia është e gatshme për “marrëveshje dhe kompromise” në bisedime me Kosovën, tha kryeministri i Serbisë, Millosh Vuçeviq, për agjencinë AFP. Këtë deklaratë, Vuçeviq e...

Burim i shkëlqyer vitaminash për organizmin, zbuloni cilësitë e farave të shalqirit

Ngrënia e shalqinit është një proces që sfidohet nga farat e shumta të tij. Zgjedhja është e qartë. Ose duhet t’i pështysh ose t’i...

Pse Berisha caktoi protestën kombëtare më 12 korrik?

Nga Ylli Pata Përse Sali Berisha zgjodhi ditën e samitit të NATO-s si datë për protestën e tij kombëtare? Kryesia e partisë së Sali Berishës, tashmë...

Lajme të tjera

Web TV