Pse quhet “të qenit i thyer”? Nga vjen kjo shprehje?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Idiona ” të qënit i thyer” duket se e ka origjinën nga ngjyraqë tregonin dikur qirinjtë kur mbaronin.

Fati kurioz i një ngjyre fshihet në shprehjen “të jesh i prishur”: nëse jeshilja është në fakt ngjyra par excellence që tregon shpresë dhe optimizëm, të qenit, të qëndrosh apo të gjesh veten të thyer do të thotë diçka krejtësisht tjetër…

Shprehja do të thotë të jesh. pa para, duke u reduktuar në varfëri. Pse thuhet kështu?

NË FUND TË QIRIRIT. Thënia rrjedh nga zakoni i lashtë i lyerjes së pjesës së poshtme të qirinjve ose qirinjve me ngjyrë jeshile: një herë e një kohë, pra, kur një qiri bëhej e gjelbër tregonte një qiri që tani ishte konsumuar plotësisht.

Por ka më shumë. Në Firence ishte një zakon i përhapur, në fillim të ankandeve publike, për të ndezur një qiri – të lyer me ngjyrë jeshile në fund – dhe duke e përdorur atë si një orë. 

Sapo flaka arriti në fundin e qiririt, pra jeshile, nuk mund të bëheshin më oferta parash dhe ankandi u mbyll: nga këtu, sipas disa burimeve, rrjedh kuptimi i “të qenit i prishur” i kuptuar si “nuk ka më shumë oferta të paratë.”/   Përshtatur nga Focus.it   S.M

Të fundit

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Pse nuk i kemi adresat si e gjithë Evropa…?!

Nga Ben Andoni Identifikimi i adresës sime personale në Tiranë është gati po ai i vjetri me përjashtimin e vetëm, që emri i rrugës ka...

Vota e Diasporës/ Celibashi: Nga pikëpamja teknike është e garantuar

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka deklaruar se nga pikëpamja teknike vota e emigrantëve është e garantuar. Në një intervistë televizive, Celibashi është shprehur se...

Lajme të tjera

Web TV