16 Nëntor 1914/ Në Gjermani krijohet Lidhja e re e Atdheut

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grupim i vogël intelektualësh të udhëhequr nga mjeku Georg Nicolai themelon “Bund Neues Vaterland”, Lidhjen e Re të Atdheut. Një nga mbështetësit më aktivë të organizatës ishte miku i tij, fizikanti i shquar Albert Einstein. Të dy kishin shkruan një përgjigje pacifiste ndaj manifestit të famshëm pro-luftarak të tetorit 1914, që ishte nënshkruar nga 93 intelektualë kryesorë gjermanë nga fusha të ndryshme, duke përfshirë fizikantin Max Planck, piktorin Max Lieberman dhe poetin Gerhart Hauptmann.

Mjerisht anti-manifestoja e tyre nuk pati shumë mbështetje, ndaj Nicolai dhe Einstein i përqendruan përpjekjet e tyre në Lidhjen e Re të Atdheut. Ata kërkuan dhënien menjëherë fund të Luftës së Parë Botërore në favor të “një paqeje të drejtë, dhe pa aneksime territorial”. Së dyti, duhej të themelohej një organizatë ndërkombëtare për të parandaluar luftërat e ardhshme.

Sipas Dr Franziska Baumgartner-Tramer, e cila mori pjesë në disa nga mbledhjet e organizatës, Einstein foli “me pesimizëm të madh mbi të ardhmen e marrëdhënieve njerëzore”.

Në korrikun e vitit 1915, Lidhja publikoi një tjetër deklaratë, të nënshkruar nga 91 intelektualë të shquar gjermanë, që kundërshtonin aneksimet territoriale dhe bënin thirrje për një paqe kompromisi. Autoritetet gjermane reaguan duke bastisur zyrat e lidhjes, dhe i ndaluan anëtarët e saj që të botonin ndonjë dokument tjetër, apo edhe të shoqëroheshin me njëri-tjetrin. Në vitet e pasluftës, lidhja u riorganizua dhe në vitin 1922 u riemërtua Lidhja Gjermane për të Drejtat e Njeriut.

Kalendar

16 Nëntor 1793 – Nëntëdhjetë priftërinj katolikë disidentë, ekzekutohen nga revolucionarët jakobinë në Nantë.

16 Nëntor 1945 – Themelohet UNESCO. Organizata Arsimore, Shkencore dhe Kulturore e Kombeve të Bashkuara është një degë e veçantë e Kombeve të Bashkuara që promovon paqen dhe mirëqenien nëpërmjet edukimit, bashkëpunimit shkencor dhe mirëkuptimit dhe shkëmbimit kulturor. Ajo e ka selinë në kryeqytetin francez, Paris, dhe në të janë anëtare 195 vende të botës.

Lexo edhe :  Roli i Gjermanisë në pavarësi, pse Austro-Hungaria ishte pro krijimit të shtetit shqiptar

16 Nëntor 1965 – Sovjetikët lëshojnë në hapësirë sondën “Venera 3”, për të shkuar në planetin Afërditë. Mjerisht, për shkak të çështjeve teknike, ajo nuk ishte në gjendje të dërgonte ndonjë informacion në Tokë prej andej. Sonda e parë hapësinore, që dërgoi të dhëna nga një planet tjetër në Tokë ishte “Venera 7”.

16 Nëntor 1828 – Një gjykatë ruse dënon me vdekje shkrimtarin Fjodor Dostojevski, për aktivitete antiqeveritare të lidhura me një grupim intelektual radikal. Ekzekutimi anulohet në momentin e fundit, dhe konvertohet në punë të detyruar në një kamp në Siberi.

16 Nëntor 1940 – Në kundërpërgjigje të sulmit ajror mbi Coventry nga Luftwaffe, Forcat Ajrore Mbretërore të Britanisë së Madhe bombardojnë qytetin gjerman të Hamburgut.

16 Nëntor 1988 – Në zgjedhjet e para të lira në më shumë se një dekadë, votuesit në Pakistan zgjedhin kandidaten popullore Benazir Bhutto si kryeministren e re të vendit.

 

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV