18 Nëntor 1940/ Hitleri revoltohet ndaj sulmit italian të Greqisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Udhëheqësi nazist takohet me ministrin e jashtëm italian, Galeazzo Ciano, për të biseduar mbi sulmin katastrofik të Mussolinit në Greqi. Në takimin e tyre në Obersalzberg, Hitleri foli për mundësinë që britanikët mund të zbarkonin në Greqi, dhe ngrinin një bazë ajrore në Athinë. Pavarësisht protestës ndaj lëvizjes së Mussolinit, ai mendoi t’i linte italianët të bënin luftën e tyre, ndoshta duke arritur edhe një paqe me grekët, si një mënyrë për të parandaluar një ndërhyrje nga ana e aleatëve. Por Gjermania do ta pushtonte Greqinë në prillin e vitit 1941.

Më 28 tetor të vitit 1940, Italia sulmon Greqinë përmes Shqipërisë, duke shënuar hyrjen e Greqisë në Luftën e Dytë Botërore. Italia u befasua nga qëndresa dhe kundërpërgjigja greke. Lufta filloi pasi diktatori grek Loannis Metaxas hodhi poshtë një ultimatum italian që kërkonte pushtimin e territorit grek. Forcat italiane pushtuan Greqinë. Ushtria greke kundërsulmoi dhe detyroi italianët të tërhiqeshin. Nga mesi i dhjetorit, grekët kishin hyrë në gati një të katërtën e Shqipërisë. Në mars të vitit 1941, në një kundër-ofensive italianët përsëri humbën.

Fitorja greke gjatë ofensivës italiane në tetori 1940 ishte fitorja e parë aleate dhe ndihmoi për të ngritur moralin në Evropën e pushtuar.

Kalendar

18 Nëntor 401 – Visigotët, të udhëhequr nga mbreti Alarik I, kalojnë Alpet dhe pushtojnë Italinë veriore.

18 Nëntor 1095 – Nis punimet Këshilli i Klermontit, i thirrur nga Papa Urbani II, që do të miratonte nisjen e Kryqëzatës së Parë në Tokën e Shenjtë.

18 Nëntor 1987 – Në Londër, 31 njerëz vdesin gjatë një zjarri të madh që shpërtheu në metro.

18 Nëntor 1988 – Presidenti i SHBA-së, Ronald Reagan, nënshkruan një projekt-ligj që lejon dënimin me vdekje të trafikantëve të drogës.

Lexo edhe :  29 nëntor 1944/ Tërhiqen nazistët, brigadat partizane marrin Shkodrën

18 Nëntor 1991 – Pas një rrethimi 87-ditor, qyteti kroat i Vukovarit bie në dorë të ushtrisë jugosllave dhe forcave paraushtarake serbe.

18 Nëntor 1993 – Në Afrikën e Jugut, 21 parti politike miratojnë një kushtetutë të re, duke zgjeruar të drejtat e votimit, dhe duke i dhënë fund sundimit të pakicës së bardhë.

 

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV