E akuzuar për mashtrim tatimor, Shakira paguan 7.5 milionë euro gjobë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ylli kolumbian i popit Shakira ka arritur një marrëveshje me prokurorët spanjollë, për të zgjidhur një çështje mashtrimi fiskal, pikërisht kur gjyqi i saj ishte gati të fillonte.

Këngëtarja ka paguar një gjobë prej 7.5 milionë eurosh, ndërsa prokurorët donin ta burgosnin për tetë vjet dhe ta gjobisnin me 23.8 milionë euro nëse shpallej fajtore.
Ajo ishte përballur me akuza për mashtrim tatimor për 14.5 milionë euro në një gjykatë të Barcelonës.

Në një deklaratë të gjatë, ajo tha se fëmijët e saj “nuk duan të shohin nënën e tyre të sakrifikojë mirëqenien e saj personale në këtë luftë”.

Këngëtarja kishte refuzuar më parë një marrëveshje të ofruar nga prokurorët, në vend të kësaj kishte zgjedhur të shkonte në gjyq.
“Gjatë gjithë karrierës sime, gjithmonë jam përpjekur të bëj atë që është e drejtë dhe të jap një shembull pozitiv për të tjerët”, tha ajo.

“Fatkeqësisht, dhe pavarësisht këtyre përpjekjeve, autoritetet tatimore në Spanjë ndoqën një çështje kundër meje, ashtu siç kanë bërë kundër shumë sportistëve profesionistë dhe individëve të tjerë të profilit të lartë, duke u harxhuar atyre energjinë, kohën dhe qetësinë e atyre njerëzve për vite me radhë”, shtoi Shakira.

Ajo shtoi se duhet të “kalojë stresin dhe numrin emocional të disa viteve të fundit dhe të fokusohet në gjërat që do – fëmijët e dhe të gjitha mundësitë në karrierën”./E.Ç

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV