Mijëra njerëz jetojnë me viruse potencialisht vdekjeprurëse

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rreth 70,000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar nuk e kuptojnë se po jetojnë me hepatitin C – një sëmundje e shërueshme, por që mund të çojë në kancer, dëmtim të rëndë të mëlçisë dhe vdekje nëse nuk trajtohet.

Por nëse diagnostikohet mjaft herët, virusi mund të kurohet në pothuajse 100% të rasteve duke përdorur antivirale të thjeshta. Mënyra më e zakonshme e transmetimit të hepatitit C është nëpërmjet gjilpërave të përbashkëta dhe pajisjeve të tjera për marrjen e barnave, por përdorimi i briskut dhe furçave të dhëmbëve, ose përdorimi mjekësor ose Procedurat kozmetike në vendet me shkallë më të lartë të virusit mund të rrisin gjithashtu rrezikun.
Megjithatë, një studim i fundit zbuloi se 63% e popullsisë në Mbretërinë e Bashkuar nuk janë të vetëdijshëm se si përhapet virusi, ndërsa 71% nuk i dinë simptomat e tij të zakonshme.

“Me ndërgjegjësimin e publikut për hepatitin C kaq të ulët, ka mungesë të testimit brenda publikut të gjerë, mund të ketë mijëra njerëz që nuk e dinë se janë në rrezik nga virusi,” tha Rachel Halford, CEO e The Hepatitis C Trust.
“Ju mund të kaloni shumë vite përpara se të përjetoni ndonjë simptomë të hepatitit C, por virusi mund t’i bëjë dëm mëlçisë tuaj pasi nëse nuk zbulohet mund të jetë kërcënues për jetën. Fatmirësisht, hepatiti C mund të shërohet përmes një kure të thjeshtë./E.Ç

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV