Pse zona kohore e Spanjës është e gabuar?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vendi ka të njëjtën gjatësi gjeografike si Mbretëria e Bashkuar, por për më shumë se 75 vjet ka ndjekur kohën e Evropës Qendrore, një trashëgimi e diktaturës së Francisco Frankos. Një trashëgimi që po krijon probleme të punës së tepërt dhe produktivitetit të ulët.

Lehtësimi kur bëhet fjalë për oraret është një nga karakteristikat e njohura të stilit të jetesës spanjolle: pushimet e gjata të drekës nga ora 14:00, darka nga ora 21:00 e tutje dhe emisioni i parë televiziv që fillon në orën 22:30. Por ky ndryshim i ritmeve nuk varet vetëm nga temperaturat e larta dhe natyra mesdhetare. Zona kohore spanjolle ka një ndikim në këtë: është, në fakt, teknikisht e gabuar.

Zonat kohore të miratuara në vende të ndryshme evropiane. © Shutterstock

(Ç)PËRAFRUAR. Vendi ndodhet gjeografikisht në meridianin e Greenwich, dhe deri në vitin 1942 përdorte të njëjtën kohë me Britaninë e Madhe. Por atë vit, me urdhër të diktatorit Francisco Franko , Koha e Evropës Qendrore (CET, e njëjtë me Romën ) u miratua si shenjë solidariteti ndaj Gjermanisë së Hitlerit , aleatit të tij. Në fund të luftës , Spanja nuk u kthye në kohën e mëparshme: banorët e saj thjesht u përshtatën, duke lëvizur vaktet një orë më vonë.

SHUMË ORË, PAK PRODUKTIVITET. Mirëpo, e njëjta gjë nuk u veprua me orarin e punës, i cili që atëherë ka zënë një pjesë gjithnjë e më të rëndësishme të ditës. Ende mbërrini në zyrë në orën 21:00, por të hani drekë në orën 14:00 ju ndërpret në mëngjes me një pushim të gjatë, qoftë edhe gjysmë ore. Ndërprerja e drekës dhe pushimet e gjata gjatë gjithë ditës çojnë në punë deri në orën 20:00, duke e çuar në mënyrë të pashmangshme kohën e darkës përpara dhe duke kufizuar orët e gjumit .

Lexo edhe :  4 shenjat e zodiakut që nuk pyesin për rregulla kur vjen puna te rikthimi me ish-in

Të fundit

Viti 2024 është për ju! Këto janë shenjat e horoskopit më me fat për vitin që vjen

Energjia që do të rrezatoni nga jashtë në vitin 2024 do të jetë aq intensive dhe e ndritshme sa...

Çfarë po ndodh sot në Shqipëri?

Nga Spartak Ngjela I. Kur e vjetra kërkon të kthehet në pushtet, shoqërisht kjo është një komedi. Sot në Shqipëri janë dy vjetërsira politike: Enver Hoxha dhe...

BE arrin marrëveshjen historike, Inteligjenca Artificiale do të rregullohet me ligj

Shtetet anëtare të Unionit dhe Parlamenti Evropian kanë arritur një marrëveshje paraprake mbi "Aktin e Inteligjencës Artificiale". Kjo është tentativa e parë në botë për...

Ne socialistët ndajmë suksesin, por përgjegjësitë janë individuale

Nga Elisa Spiropali Shqipëria ka ngut. Ngut për të jetuar. Ngut për të ndryshuar e ndërtuar. Ngut për t’u përmirësuar e për t’u bërë vendi...

“Hapi dyert për 400 mijë njerëz”/ BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për Nobel

Media prestigjoze thotë se qyteti po përdor historinë dhe mikëpritjen për të joshur turistët Qyteti i Kukësit bëri bujë në mbarë botën kur në vitin...

Lajme të tjera

Web TV