Njihuni me pasuritë marramendëse të 10 familjeve mbretërore më të pasura në botë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Familjet mbretërore përgjithësisht posedojnë pasuri të paimagjinueshme, madje disa prej tyre që nga lindja.

Disa nga anëtarët mbretëror më të pasur në botë, kanë në kontroll vende dhe ekonomi të pasura me naftë, burime tokësore, sipërmarrje me fitime marramendëse etj.
Në këtë artikull do tregojmë se cilët janë 10 familjet mbretërore më të pasura sot në botë.

1. Shtëpia e Saudit, Arabia Saudite

Shtëpia e Saudit, Arabia Saudite (1.4 trilion dollarë) sundon Arabinë Saudite dhe ka një vlerë rreth 1.4 trilion dollarë, kryesisht nga prodhimi i naftës në vend. Familja kontrollon një nga rezervat më të mëdha të provuara të naftës në botë, duke e bërë pasurinë e saj të lidhur kryesisht me industrinë globale të energjisë. Me pasurinë e tyre, ata financojnë programe ambicioze zhvillimi, hyjnë në sektorë të ndryshëm investimesh dhe luajnë një rol të rëndësishëm rajonal në ruajtjen e stabilitetit.

2. House Of Sabah, Kuvajt

House Of Sabah, Kuvajt (360 miliardë) Sundimtarët e Kuvajtit, Shtëpia e Sabahut, kanë një pasuri prej 360 miliardë dollarësh , që varet nga prosperiteti i naftës së vendit.

3. Shtëpia e Thani, Katar

Shtëpia e Thani, Katar (335 miliardë) Shtëpia mbretërore e Katarit e Thani ka një pasuri kumulative të parashikuar prej 335 miliardë dollarësh, kryesisht falë depozitave të saj të mëdha të gazit natyror.

4. Shtëpia e Nahyanit, Abu Dhabi

Shtëpia e Nahyanit, Abu Dhabi (150 miliardë) Stabiliteti financiar i familjes mbretërore vjen nga prosperiteti i shteteve të Gjirit, veçanërisht Abu Dhabi, ku ka shumë burime nafte.

5. Dinastia Chakri, Tajlandë

Dinastia Chakri, Tajlandë (70 miliardë) Pozicioni financiar i kësaj dinastie bazohet në asete, të cilat janë pjesë e historisë dhe kulturës tajlandeze.

Lexo edhe :  Kanë pasur lidhje dashurie jashtë/Sara përqafohet me banorin e ri, ç’po ndodh mes tyre?

6. House Of Bolkiah, Brunei

House Of Bolkiah, Brunei (30 miliardë dollarë) Shtëpia Bolkiah thuhet se ka rreth 30 miliardë dollarë nën menaxhim në Brunei. Pasuria e familjes mbretërore është e lidhur me naftën dhe gazin natyror.

7. Familja Mbretërore Britanike

Familja Mbretërore Britanike (28 miliardë) Shtëpia e Windsor ka një pasuri të vlerësuar prej 28 miliardë dollarësh, me shumë burime të ardhurash si Granti Sovran dhe pronat historike që kontribuojnë në mirëqenien e tyre financiare.

8. Familja Al Maktoum, Dubai

Familja Al Maktoum, Dubai (18 miliardë dollarë) Familja mbretërore e Dubait ka ndërtuar pasuri të panumërta përmes investimeve në pasuri të paluajtshme, turizëm, tregti dhe aktivitete të tjera biznesi.

9. Dinastia Alawi, Marok

Dinastia Alawi, Marok (8.2 miliardë dollarë) Shtëpia e Alaoui në Marok ka një pasuri totale prej 8.2 miliardë dollarësh. Pavarësisht pozitës së tyre të ulët financiare në krahasim me familjet e tjera mbretërore, ata kanë investuar në sektorë të ndryshëm, duke mbështetur zhvillimin ekonomik të Marokut.10. Dinastia e

10. Dinastia e Lihtenshtajnit

Dinastia e Lihtenshtajnit (7.6 miliardë dollarë) Familja mbretërore e Lihtenshtajnit ka nxjerrë të ardhura të konsiderueshme nga pronat financiare, kryesisht në banka dhe investime. Stabiliteti në qeveri dhe menaxhimi i shkëlqyer financiar kanë kontribuar në pasurinë e familjes , duke rritur prosperitetin ekonomik të principatës në zemër të Evropës./E.Ç

Të fundit

Tre shenjat më me fat në muajin Mars dhe kombinimet më të mira për dashurinë

I ftuar në një  emision televiziv, ishte astrologu i njohur Jorgo Pulla, i cili bëri një parashikim për muajin...

Raporti i AMF/ Në 25-vjetorin e themelimit, SIGAL UNIQA, lidere e tregut të sigurimeve

Ashtu siç u mbyll viti 2023, nis edhe viti 2024. SIGAL UNIQA Group Austria mbetet kompani më e madhe dhe më e besuar e sigurimeve...

25 vendet më të shëndetshme në botë

Në këtë artikull, ne do të hedhim një vështrim në 25 vendet më të shëndetshme në botë. Kur diskutohet për vendet më të shëndetshme në botë si...

BRICS do të lëshojë një monedhë të vetme të ngjashme me Euron

Aleanca BRICS po kërkon të punojë për një monedhë alternative për të përballuar dollarin amerikan. Blloku po përpunon disa opsione për t'i dhënë fund varësisë...

Vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërron jetë këngëtarja virale në TikTok

E njohur me emrin e saj artistik Cat Janice, këngëtarja 31-vjeçare dhe nënë e një djali 7-vjeçar, ka vdekur pas një beteje me kanc*rin. Familja...

Lajme të tjera

Web TV