Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se dhjetë minutash në ‘X’, Mosab Hassan Yousef, një ish-spiun izraelit, i propozon Netanyahut ndryshimin e prioriteteve.

Mosab Hassan Yousef, djali i bashkëthemeluesit të Hamasit, Sheikh Hassan Yousef, i ka bërë thirrje Izraelit të marrë masa ekstreme kundër udhëheqësve të Hamasit për të siguruar lirimin e rreth 170 pengjeve që ende mbahen në Gaza.

Mosab siguron se “jo të gjithë palestinezët janë me Hamasin. As të afërmit e këtij grupi radikal të Gazës që orkestroi vrasjen e më shumë se 1200 civilëve dhe ushtarëve izraelitë më 7 tetor”, prandaj ai konsideron se do të ishte një gabim i madh të vazhdonte negociatat me grupin terrorist nëse ai nuk respekton me atë që kërkon qeveria izraelite. “Nëse Hamasi nuk i kthen pengjet izraelite, Izraeli duhet të ekzekutojë në burg liderët e lartë të Hamasit, veçanërisht vrasësit masiv. Dhe kur them të ekzekutoni udhëheqësit kryesorë të Hamasit, dua të them që nuk ka përjashtime. Këtu përfshihet edhe babai im, bashkëthemeluesi i lëvizjes Hamas. Në këtë luftë nuk ka përjashtime”, tha Yousef, i cili gjithmonë ka qenë shumë kritik ndaj Hamasit. Mosab gjithashtu synon Katarin Për më tepër, Mosab i bën thirrje Izraelit që ta trajtojë Katarin si një shtet armik derisa udhëheqësit e Hamasit të mërguar atje të dëbohen. Ai gjithashtu këshillon që të jepet një afat prej një muaji për dëbimin dhe nëse kjo nuk plotësohet, sugjeron mundësinë e vrasjes së këtyre liderëve në Katar.Ai kritikon gjithashtu lëshimet e bëra nga Izraeli në javët e fundit dhe bën thirrje për një ndryshim të prioriteteve: “Pengjet e mbetura, veçanërisht ushtarët, duhet të trajtohen si robër lufte dhe Izraeli duhet të ndryshojë prioritetin e tij për të filluar një ofensivë që fokusohet në zhdukjen ndaj Hamasit.” Kjo nuk është hera e parë që ai sulmon të atin. Mosab është një arab i konvertuar në krishterim, i cili që nga viti 2007 ka kërkuar azil politik në Shtetet e Bashkuara, ka jetuar larg Palestinës së tij të lindjes. Në vitin 2010 ai publikoi librin “Biri i Hamasit”, në të cilin ai shpalos betejat personale, dilema etike dhe vendime tronditëse në një kontekst të konfliktit kompleks politik dhe familjar. Djali i liderit të grupit radikal filloi të vërë në dyshim veprimet dhe ideologjinë e Hamasit. Në libër ai tregon se si u bë nga një militant i Hamasit në një spiun të inteligjencës izraelite. Në këtë transformim, Mosab dha informacion të vlefshëm për operacionet e Hamasit./kb

Të fundit

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Lajme të tjera

Web TV