Kryevepra që u kthye në meme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës.

“Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”, tha artisti britanik Tam Joseph në momentin e parë kur pa “The Laughing Valier” nga piktori holandez Frans Hals (1582-1666) në koleksionin Wallace në Londër. “Ishte absolutisht e mahnitshme”, u shpreh ai për BBC.

“The Laughing Valier” është një nga fytyrat më të njohura të artit, me buzëqeshjen e tij delikate dhe mustaqet karakteristike. Madje kjo pikturë është riprodhuar në mbajtëset e biskotave, karficave dhe reklamave të birrës.

Në vitin 2020, kur pandemia detyroi mbylljen e muzeve, artisti i rrugës Lionel Stanhope, e ktheu atë në një pikturë murale në Lewisham sepse i pëlqente “humori i të parit të diçkaje të tillë në rrugë dhe jo në një galeri”.

Një vit më vonë, artisti Brad Grey nga Irlanda e modernizoi portretin duke ndërruar kokën e kalorësit me një emoji të qeshur.

“Shprehja e fytyrës së kalorësit në pikturën origjinale është shumë humoristike dhe kam përdorur emoji-n për të ngritur humorin në një nivel tjetër”, tha Grey për BBC Culture.

Për Dr Lelia Packer, kuratore e koleksionit Wallace, portreti është “i jashtëzakonshëm”.
“Portretet prireshin të ishin pak më serioze në atë kohë por këtu kemi sy flirtues, faqe rozë dhe mbi të gjitha një buzëqeshje të veçantë që të kujton portretin e Mona Lisës së Leonardo da Vinçit”, tha Packer./kb

Të fundit

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

Lajme të tjera

Web TV