Vendet më të mira në Europë për ata që mund të punojnë në distancë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vizat për njerëzit e njohur si digital nomad – dikush që jeton nga njëri vend në tjetrin dhe përdor teknologjinë për të punuar në distancë – mund të ndryshojnë për sa i përket taksave, kohëzgjatjes së tyre dhe kërkesave për të ardhura minimale.

VisaGuide, një website me udhëzime për udhëtimet dhe vizat, ka krijuar një renditje të opsioneve më të mira për nomadët dixhitalë dhe vendet më të përshtatshme për ta për të punuar në distancë.

Platforma merr në konsideratë faktorë të ndryshëm për punonjësit në distancë që udhëtojnë dhe jetojnë jashtë vendit.

Spanja zuri vendin e parë në botë dhe në Europë. Viza e Spanjës për nomadët dixhitalë ofron një periudhë prej gjashtë muajsh pa taksa, pas së cilës punonjësit duhet të paguajnë 15% taksë dhe të kenë të ardhura minimale mujore 2,140 euro; kostoja e jetesës është 673 euro.

Disa vende lejojnë punën pa taksa për të gjithë kohëzgjatjen e vizës, duke përfshirë Rumaninë, Kroacinë dhe Maltën. Në Rumani kërkohet që të ardhurat minimale mujore të jenë 3,300 euro; kostoja e jetesës është 686 euro.

E treta në Europë është Kroacia, e cila kërkon 2,539 euro si të ardhura mujore. Malta, një vend tjetër që zbaton një program pa taksa, kërkon të ardhura minimale prej €2,700. Kostoja e jetesës këtu është pak më e lartë, 781 euro në muaj./E.Ç

Të fundit

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Lajme të tjera

Web TV