E rrallë, 70-vjeçarja sjell në jetë binjakë (FOTO)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
    

Një grua 70-vjecare ka sjellë në jetë binjakë pasi i është nënshtruar procedurës IVF. Ky lajm është bërë publik nga spitali ku ajo i është nënshtruar këtij procesi.

Safina Namukwaya ka fituar titullin si gruaja më e vjetër në moshë që ka sjell ënë jetë në Afrikë.

Ajo ka sjell në jetë një vajzë dhe një djalë përmes prerjes cezariane, pasditen e së mërkurës, në spitalin e “Women’s Hospital International and Fertility Centre”, në Kampala, Uganda.

Doktorët e kanë përshkruar shtatzaninë si një sukses mjekësor dhe janë shprehur se Safina dhe dy të vegjlit e sapoardhur në jetë, gëzojnë shëndet të plotë.

Gruaja 70-vjecare ka patur një rrugëtim të vështirë gjatë 9 muajve shtatzanisë, përvec faktit që i është dashur të mbesë shtatzënë për 4 dekada me radhë.

Fillimisht ajo ka sjellë në jetë vajzën e saj, Sarah në vitin 2020, ndërkohë që ka shpjeguar se është bullizuar gjithmonë nga komuniteti për shkakun se nuk ka patur fëmijë.

Pas lindjes me sukses të vajzës së saj, ajo më vonë iu nënshtura trajtimit IVF, për të sjellë binjakët në jetë por kjo shtatzani ka qenë tepër e vështirë për të.

Nëna e tre fëmijëve ka hasur komplikacione, si nga ana shëndetësore ashtu edhe nga jeta e saj personale, në nëntë muajt e fundit.

Në një intervistë të dhënë për mediat, ajo ka deklaruar se i ka dhënë fund marrëdhënies së saj me babain e dy fëmijëve të sapoardhur në jetë.

Në mungesë të bashkëshortit të saj, mjekët kanë festuar së bashku me të këtë sukses të rrallë.

“Kjo histori nuk është vetëm për suksesin mjekësor por gjithashtu edhe për forcën e shpirtit njërëzor”,pkanë thënë përfaqësues të spitalit./e.t

Lexo edhe :  Pirja e cigareve elektronike për një periudhë të shkurtër kohore mund të shkaktojë astmë

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV