Ja çfarë i ndodh trupit nëse vishni rroba të reja që nuk i keni larë më parë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Blerjet janë gjithmonë emocionuese! Një veshje e rastit që thjesht ju tërheq nga vitrina e butikut, një fustan i blerë enkas për një dasmë ose ditëlindje, rastet mund të jenë të shumta, ndaj ideja e kthimit në shtëpi me një çantë të madhe me veshje të reja duket sikur na bën më euforikë dhe na e mbush zemrën me gëzim.

Por, a e keni pyetur ndonjëherë veten se sa higjienike dhe e sigurt është që të provoni veshjet që do të blini në dhomën e zhveshjes, e më pas t’i sillni ato në shtëpi për t’i veshur pa i kaluar më parë në lavatriçe? Ka plot probleme që mund t’i ndodhin lëkurës dhe trupit tuaj nëse vishni diçka të re të blerë nga dyqani, pa e larë më parë.

Kimikatet dhe ngjyrat janë problemi kryesor. Disa ngjyra nuk janë të lidhura kimikisht me fibrat dhe kjo do të thotë se ato mund të kalojnë lehtësisht në lëkurë dhe të shkaktojnë acarim. Rrobat e reja të palara mund të bartin mikrobe irrituese nga dikush që mund t’i ketë veshur.

Në rastin më të mirë, edhe nëse personi para jush ka qenë plotësisht i pastër, çdo aromë ose kimikat (parfumi, locionet e trupit) që mund të lihet pas në rroba, irriton lëkurën, mushkëritë dhe sytë tuaj.

Sa herë bëni blerje të reja, kujtojini vetes të gjitha problemet që vijnë nëse vishni rrobat e reja të palara, ndaj futini direkt në lavatriçe pasi i sillni në shtëpi./E.Ç

Të fundit

“Duke shty procesin”, Rama shfaqet pas komisionerit Varhelyi, e shoqëron drejt…

Kryeministri Edi Rama ka ndarë në rrjetin social “Instagram” një foto ku shfaqet duke shoqëruar komisionerin e BE për...

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje e...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

Lajme të tjera

Web TV