Demenca, objekti në shtëpi që zbulon çrregullimin dhe i huton pacientët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rregullimi i dhomave në shtëpi mund të ketë një ndikim serioz te njerëzit me demencë.

Në faqen zyrtare të Sistemit Shëndetësor Britanik (NHS), ka një studim se si objektet mund të ‘luajnë’ me kujtesën e zbehur, konfuzionin dhe vështirësinë në të mësuar dhe përshtatur, që karakterizon njerëzit me këtë çrregullim.
“Megjithëse nuk rekomandohen ndryshime të mëdha në shtëpi gjatë natës, ka gjëra të thjeshta që mund të bëni që do ta ndihmojnë dikë me demencë të ruajë pavarësinë e tij në shtëpi”, thuhet në publikim.

NHS thekson se pasqyrat dhe sipërfaqet e tjera reflektuese mund të shkaktojnë konfuzion për njerëzit me demencë, duke rekomanduar që ato të mbulohen ose hiqen dhe të hiqen perdet paksa të tejdukshme. Arsyeja pse ndodh kjo është paaftësia e personave me demencë për të kuptuar se po shohin reflektimin e tyre, si pasojë ndihen të kërcënuar nga “i huaji” i cili u shfaq papritur pranë tyre, reagojnë keq dhe nuk mund të qetësohen. Frika nga pasqyrat, thonë ekspertët, mund të jetë një nga arsyet që disa të moshuar me demencë refuzojnë të bëjnë dush.
Megjithatë, imazhi i tyre në pasqyrë mund të mos shkaktojë reagime negative, si në rastin e nënës së Glitz ose pacientëve të një studimi të vjetër nga viti 1996 në International Journal of Nursing Practice .

Së fundi, një artikull tjetër i kushton vëmendje është televizori. Sipas organizatës ndërkombëtare “Alzheimer’s Disease International” personat me demencë mund të bëhen joaktivë dhe pasivë, të kalojnë orë të tëra para televizorit, duke prishur kështu rutinën e gjumit ose duke humbur interesin për aktivitetet./E.Ç

Të fundit

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Arrestimi i Liamit në BBV, reagon avokati: Për dënimin nuk kishte dijeni as policia as ai

Policia ka ekzekutuar ditën e sotme një vendim gjykate të shkurtit 2022, që dënonte Liam Osmanin, banorin e ri të “Big Brother Vip 3”...

Lajme të tjera

Web TV