Muzeu i Luvrit rrit çmimin e biletave të hyrjes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Muzeu i Luvrit ka njoftuar se do të rrisë çmimet e biletave, gjashtë muaj para Olimpiadës, kur Parisi do të presë edhe më shumë turistë se zakonisht.

Tarifa e hyrjes në Luvrin nga 15 janari do të jetë 22 euro, ndërsa nga viti 2017 ka qenë 17 euro.

Luvri është muzeu më i vizituar në botë, me 86,000 metra katror hapësirë ​​të hapur për publikun. Muzeu u vizitua nga 7.2 milionë njerëz vitin e kaluar.

Muzeu fitoi 76.5 milionë euro në arkë vitin e kaluar. Kjo mbulonte vetëm një të katërtën e kostove operative të saj, ndërsa pjesa tjetër financohej nga kreditë e Ministrisë së Kulturës dhe mjete të tjera, përfshirë edhe patronazhin.

I hapur në 1793 në një ish-pallat mbretëror në zemër të Parisit, Luvri është një nga atraksionet kryesore turistike të Parisit.

Ai paraqet koleksione jashtëzakonisht të pasura, të cilat variojnë nga qytetërimet e Mesdheut dhe Lindjes së Mesme disa mijëvjeçarë para erës sonë deri te artet e bukura të shekullit të 19-të.

Vizitorët vijnë nga e gjithë bota për të admiruar, ndër të tjera, Mona Lizën e Leonardo da Vinçit (fillimi i shekullit të 16-të), Venus de Milo (shekulli II para Krishtit) ose antikitetet egjiptiane në gjendje të shkëlqyer./E.Ç

Të fundit

Babai i Kiarës feston ditëlindjen, ja si e uron Luizi vjehërrin

Babai i Kiarës feston ditën e sotme ditëlindjen dhe përveç urimit të moderatores nuk ka munguar as urimi nga...

Mario Deda: Nga biseda e fundit me Zefin te të fshehtat e raportit me të vëllanë, Julin

Mario Deda i vogli i djemve të “Mjeshtrit të Madh”, Zef Deda i ftuar në Fitstation me moderatoren Çenkuela Hasa ndau momentet e fundit...

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë nga arresti i shtëpisë. Seanca ishte...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Lajme të tjera

Web TV