Bizhutë më te çmuara në botë, fuqia monetare që qëndron mbi shkëlqimin e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Diamanti rozë dhe diamanti i bardhë janë dy lloje të ndryshme të diamantëve, të cilat dallohen nga ngjyra e tyre, por përveç kësaj ka edhe dallime të tjera.

Diamanti rozë dhe diamanti i bardhë janë dy lloje të ndryshme të diamantëve, të cilat dallohen nga ngjyra e tyre.

 

Këtu do të gjeni disa dallime kryesore midis tyre:

Diamanti Rozë: Diamanti rozë ka një ngjyrë të pastër rozë ose ngjyra të ngjashme me të.

Diamanti i Bardhë: Diamanti i bardhë ka ngjyrë të pastër dhe zakonisht konsiderohet si më i çmuari kur është i pastruar dhe i pastër nga ngjyrat e tjera.

2. Forma:

Forma e diamantit mund të ndryshojë në varësi të gjetheve, por diamanti rozë dhe ai i bardhë mund të jenë në forma të ndryshme, p.sh., rrumbullak, karré, princeshë, etj.

3. Shkelqimi:

Diamanti Rozë: Rrallohet zakonisht kur ndricimi kalon përmes tij, dhe ngjyra e tij rozë mund të jetë më e dukshme në dritë të ndryshme.

Diamanti i Bardhë: Në përgjithësi, diamanti i bardhë mund të ndriçojë me një shkëlqim i cili mund të jetë i pastruar nga ngjyra e tij.

4. Kosto:

Diamanti Rozë: Në përgjithësi, diamantët rozë mund të jenë më të shtrenjtë se ata të bardhë, sidomos nëse janë të pastër dhe kanë një ngjyrë të shquar rozë.

Diamanti i Bardhë: Kostoja e diamantit të bardhë varion nga e ardhmja dhe cilësia e tij, por zakonisht është e njohur që diamanti i bardhë është i njohur për çmimin e lartë./O.S

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV