Si t’i japësh fund marrëdhënies me një mik/e, pa bërë drama

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse po mendon t’i japësh fund marrëdhnies me një mik/e që nuk të do sinqerisht dhe është një person toksik në jetën tënde, vendos një taktikë dhe ndiqe me përpikmëri. Mund ta lësh miqësinë të zbehet derisa të marrë fund vetë, ose mund t’i japësh ti fund, njësoj si të ndahesh nga partneri.

Nëse e ke vendosur që do vësh rregulla të reja, mund të jesh një person specifik ose jo, varet nga dëshira dhe energjia jote. Mund të mos i kthesh mesazhet si gjithnjë, apo të dalësh sa më pak. Jeta jote do të ndryshojë dhe nëse miku/ja në fjalë do të përshtatet me këtë, është në dorën e tij/saj.

Ndërsa zbehja graduale është e përshtatshme për dy miq që duan të ndahen nga njëri-tjetri, sepse të dy po ecin në drejtime të ndryshme në jetët e tyre. Njëri shkruan më pak, pranon më pak për të dalë, po ashtu dhe tjetri. Rezultati është pa dhimbje.

Ndarja formale është pak më e komplikuar. Planifikoje ç’ke për t’i thënë më herët, që të mos bësh një bisedë impulsive dhe të mos lëndoheni.

Gjatë bisedës, kur të shpjegosh arsyet e “ndarjes”, përdor shpesh fjalën “unë”. Për shembull: “Unë kam ndryshuar” dhe “unë nuk kam më vullnetin ta mirëmbaj këtë shoqëri”. Nuk është ide e mirë të sulmosh mikun dhe t’ia përplasësh në fytyrë gjithë gjërat negative që mendon për të dhe gjestet që të kanë çuar në marrjen e këtij vendimi ekstrem.

Thjesht tregohu i/e sjellshëm/me dhe empatik/e, ashtu si do të doje të sillej miku me ty. Fundja, keni ndarë momente të bukura, të rëndësishme e të dhimbshme bashkë. Nuk ia vlen t’i hedhësh poshtë me ca fjalë të hidhura./E.Ç

Të fundit

Vullkani më i lartë në botë ‘vjell’ çdo ditë $6,000 flori, por është i mbuluar nga akulli

Vullkani më i lartë në botë prej kohësh lëshon çdo ditë pluhur floriri megjithëse i mbuluar nga akulli i...

Një këshille e vyer për beqarët nga Dua Lipa: Është periudhë e bukur që duhet…

Së fundmi ylli i muzikës pop, Dua Lipa ka dhënë një këshillë për beqarët. Këngëtarja doli në kopertinën e “Elle USA” për të promovuar këngën...

Ledjona Xheladinaj në një lidhje të re dashurie? Ish-banorja: Po si mundet që…

A është Ledjona Xheladinaj e dashuruar apo në një lidhje të re dashurie?! E ftuar këtë pasdite në emisionin “S’e luan Topi”, me Eriona Rusin,...

Rrëfehet si rrallëherë Bamir Topi: Të ndryshon jeta, tani e blej bukën vetë…

I ftuar në “S’e luan topi”, ish presidenti Bamir Topi ka përshkruar jetën e tij në kohën kur mbante këtë post dhe periudhën pas. e...

Revoltohen qytetarët spanjollë, dalin në protestë, ja kërkesat e tyre

Dhjetëra mijëra njerëz në Ishujt Kanarie të Spanjës janë mbledhur kundër një modeli të turizmit masiv që sipas tyre po pushton arkipelagun e Atlantikut....

Lajme të tjera

Web TV