Duhen 4 minuta për të rënë në dashuri

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Truri i njeriut prodhon 12,000 deri në 50,000 mendime në ditë.

Ka disa fakte psikologjike, me anë të cilave mund ta njihni veten më mirë.

Cilat janë ato:

Nëse jeni një person që falni keni një inteligjencë të lartë

Një kujtesë e mirë duket të jetë një nga karakteristikat tona më të forta dhe më pozitive. Por shkencëtarët kanë pohuar se harresa është po aq e rëndësishme sa kujtesa. Pra, nëse jeni në gjendje të harroni dhe të falni, kjo tregon se ju keni një inteligjencë të lartë.

Refuzimi është si një dhimbje fizike

Refuzimi, fjalë për fjalë, i lëndon njerëzit si dhimbje fizike. Reagimet për dhimbjet emocionale dhe ato fizike janë shumë të ngjashme.

Ju mund të mbani mend vetëm 3-4 gjëra në të njëjtën kohë

Nuk është çudi që të harroni gjërat e rëndësishme kur keni një listë të gjatë porosish. Njerëzit mbajnë mend vetëm 4 gjëra në të njëjtën kohë dhe kjo gjë është e provuar shkencërisht.

85% e gjërave që na shqetësojnë nuk ndodhin kurrë

Ky studim tregoi se shumica e gjërave negative që ne imagjinojmë kurrë nuk ndodhin. Njerëzve iu kërkua të shkruanin shqetësimet e tyre gjatë një periudhe të zgjatur kohore dhe 85% e gjërave që shqetësoheshin kurrë nuk ndodhën.

Sa më i lumtur të jeni, aq më pak nevojë për gjumë keni

Sa më i lumtur të jeni, keni më pak nëvojë për gjumë që të funksiononi normalisht çdo ditë. Rezulton se trishtimi rrit kërkesën tuaj për të fjetur më shumë dhe lumturia vepron në mënyrë të kundërt.

Shpenzimi i parave për të tjerët ju bën më të lumtur

Lexo edhe :  Ilnisa Agolli tregon se çfarë e bëri të bjerë në dashuri me Meriton Mjekiqin

Paratë që ne shpenzojmë mund të jenë po aq të rëndësishme sa ato që fitojmë, sidomos nëse shpenzoni për të tjerët. Mund të ketë një ndikim më pozitiv në lumturinë tuaj sesa të shpenzoni para për veten. Sigurisht, ju nuk duhet të harroni veten.

Duhet 4 minuta për të rënë në dashuri

Mund të zgjasë 90 sekonda ose 4 minuta për të vendosur nëse jeni të tërhequr nga dikush. Ne e kuptojmë kur dikush ka rënë në dashuri përmes gjuhës së trupit dhe zërit./E.Ç

Të fundit

U aludua se mund të jetë kandidate e opozitës për kryeministre, Jorida Tabaku shuan zërat

Deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku e ftuar në një program televiziv, u pyet rreth zërave se ajo mund...

Bardhi i propozoi për martesë, Sara tregon kush e zgjodhi unazën

Sara Gjordeni dhe këngëtari Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Ish-banorët e Big Brother, dashurinë e tyre ata do ta kurorëzojnë dhe me...

Olta Boka bëhet nënë për herë të dytë, ja emri që ka zgjedhur për vogëlushin

Këngëtarja e njohur Olta Boka këtë të shtunë është bërë nënë për herë të dytë. Ajo ka sjellë në jetë një djalë. Vetë këngëtarja ka...

Skemat lehtësuese të OSHE për klientët debitorë: Në prill u mbyllën 677 aktmarrëveshje

OSHE ka implementuar prej 3 prillit disa skema të reja lehtësuese me qëllim shlyerjen e detyrimeve të papaguara nga klientët debitorë. Sipas kompanisë deri më...

Presidenciale në SHBA, qëndrimi i kandidatëve për president mbi armëmbajtjen

Dy kandidatët kryesorë për president të Shteteve të Bashkuara vazhduan fushatën këtë javë. Presidenti Joe Biden vizitoi një qytet amerikan që po përballet me...

Lajme të tjera

Web TV