Mohuesit e krizës klimatike, epoka e ndryshimeve ka qenë prej disa vitesh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gordon Pointe do të blejë 295 milionë dollarë – por i vendosur në një vend veçanërisht të prekshëm ndaj rritjes së nivelit të detit, blerësit duhet të kenë kujdes

Nga Gaia Vince

Mohuesit e realitetit me xhepa të mëdhenj janë kërkuar nga një familje zhvilluesish pronash Floridian që shpresojnë të shesin shtëpinë më të shtrenjtë në SHBA: një pronë buzë ujore në treg për 295 milion dollarë (234 milion £). Kompleksi shtrihet në gadishullin Gordon Pointe, një grykë plazhi në jug-perëndim të Floridës, duke u shtrirë në mënyrë të rrezikshme në Gjirin e Meksikës. Financieri i ndjerë John Donahue bleu tokën për 1 milion dollarë në vitin 1985, kur ishte një vend i bukur i largët natyror, i mbrojtur nga rizoforë, me një vilë të vogël peshkatari mbi të. Ai shpejt e rrafshoi këtë dhe e zëvendësoi me McMansions me pishina dhe lëndina të dendura. Ofrohen për 295 milionë dollarët tuaja janë tre shtëpi me parkim për jahte dhe komoditete të tjera për lojtarin e pasur të bixhozit të ngritur në nivelin e detit. Familja Donahue po shet në momentin e duhur. Kjo është një nga pjesët e botës më të cenueshme ndaj ndikimeve klimatike, me nivele të deteve që rriten tre herë më shpejt se mesatarja globale, dhe duke rritur rrezikun nga dëmtimi i uraganit. E gjithë lagjja, Port Royal, është kategorizuar si në “rrezik ekstrem nga përmbytjet” gjatë 30 viteve të ardhshme dhe goditet rregullisht nga fatkeqësitë e motit, duke e bërë shumë të shtrenjtë sigurimin e shtëpisë. Blerësi kujdes, siç mund të thotë Canute. Kthimet në rënie…

Një parashikim rrëqethës

Ne mësuam javën e kaluar se planeti kaloi një vit të plotë mbi 1.5 C në mesataren paraindustriale dhe një vështrim në fatkeqësitë ekstreme të motit gjatë javës, me zjarre, valë të nxehti, përmbytje dhe stuhi, konfirmon se jemi shumë në periudhën pas- epoka e ndryshimeve klimatike dhe ka qenë prej disa vitesh.

Paradoksalisht, ngrohja globale mund të shkaktojë ngrirjen e Evropës Veriore. Shkrirja e akullnajave të Groenlandës mund të çojë në kolapsin e qarkullimit të përmbysjes meridionale të Atlantikut (Amoc), sistemi që çon ujin e ngrohtë të Rrymës së Gjirit nga ekuatori dhe siguron temperatura më të buta evropiane. Një raport modeloi shpejtësinë tronditëse me të cilën kjo mund të ndodhte pasi të arrihej një pikë kthese – temperaturat do të uleshin me 1C në një dekadë, krahasuar me rritjen aktuale prej 0.2C. Ky ndryshim i shpejtë do ta bënte të pamundur përshtatjen shoqërore.

Vlerësimet ndryshojnë rreth asaj se kur mund të ndodhë kjo: Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike ka “besim mesatar” se nuk do të ndodhë këtë shekull; vitin e kaluar, studiuesit nga Universiteti i Kopenhagës parashikuan në mënyrë të diskutueshme “mesin e shekullit”; ndërsa Zyra Met thotë se ka “shumë pak gjasa” të ndodhë para vitit 2100. Me nënvlerësim shkencor, dokumenti i fundit thotë: “Ky është një lajm i keq për sistemin klimatik dhe njerëzimin.” Një rezultat do të ishte ngrirja e Kanalit Anglez. Mendoj se “ndaloni varkat” do të bëhej “ndaloni slitët”, por është e vështirë të dihet se në cilin drejtim do të drejtoheshin emigrantët klimatikë.

Lexo edhe :  Kërcënohet me jetë djali i madh i ish-presidentit Donald Trump

Teksa i drejtohemi sezonit zgjedhor, moçali i keq i dezinformatave, dezinformatave dhe teorive konspirative ka gjetur një kampion të papritur në rregullatorin e transmetimeve Ofcom, i cili javën e kaluar vendosi se antivakseri skocez Neil Oliver ishte mirë të pretendonte në programin e tij GB News në janar. se vaksinat kundër Covid shkaktuan “kancerin turbo” tek fëmijët. Mbikëqyrësi mori më shumë se 70 ankesa në lidhje me lidhjen e vaksinave nga Oliver me këtë gjendje krejtësisht imagjinare, të cilën ai e përshkroi si një formë agresive të kancerit, megjithatë Ofcom vendosi se ai ishte i lirë t’i shprehte këto pikëpamje, të cilat nuk “mashtruan materialisht audiencën”.

I vetmi justifikim për këtë vendim mund të jetë se Ofcom përcakton se prodhimi i GB News nuk merret seriozisht nga audienca e tij – një supozim shumë i rrezikshëm. Ndërkohë, qeni mbikëqyrës ka shumë nevojë për disa shkencëtarë në panelin e tij.

Parashikimet alarmante nga Big Wind këtë javë, pasi tre kompanitë më të mëdha në botë po luftojnë me rritjen e kostove të lëndëve të para, vonesat, problemet e investimeve dhe inflacionin e lartë – era në det të hapur është rreth 30% më e shtrenjtë tani. Prodhuesit e turbinave Vestas dhe Siemens Energy nuk do të paguajnë dividentë, me këtë të fundit që pret 2 miliardë euro (1.71 miliardë £) humbje këtë vit, pjesërisht për shkak të dështimeve të pajisjeve.

Goditja më e madhe është nga gjigandi danez i erës Ørsted, i cili njoftoi se do të zvogëlojë një të tretën e instalimeve nga 50 gigavat (GW) të planifikuara deri në vitin 2050 në vetëm 35-38 GW. Ajo po shkurton rreth 800 vende pune, po tërhiqet nga Norvegjia, Portugalia, Spanja dhe ngadalëson atë që ka mbetur nga projektet e saj në SHBA. Ørsted (i njohur më parë si Dong, snigger) ka qenë pasardhësi i revolucionit të pastër, duke qenë pionier i tranzicionit nga një superfuqi e naftës dhe gazit në superfuqinë e erës. Por gjatë viteve të fundit, proverbiali goditi tehet e tij gjigante. Ai fajëson vonesat e gjata dhe të kushtueshme rregullatore ndërsa u zgjerua në tregun e ri të SHBA-së, një luftë për të marrë kredi tatimore dhe kërkesat për pjesë të shtrenjta të prodhuara në vend. Ne nuk mund ta përballojmë këtë ngadalësim: bota ka rënë dakord të trefishojë energjinë e rinovueshme deri në vitin 2030. Qeveritë duhet të krijojnë kushtet për zgjerim të shpejtë në këto tregje sfiduese në det të hapur dhe lundrues, edhe nëse kjo do të thotë të bien dakord për çmime më të larta të energjisë në afat të shkurtër. Tani, ku i vendosëm ato 28 miliardë paund?

*Gaia Vince është një autore, gazetare dhe transmetuese. Libri i saj i fundit është Shekulli Nomad/kb

Të fundit

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

A ndikon pozicioni i gjumit në shëndetin e zemrës?

Dihet tashmë se një gjumë i mirë dhe cilësor ndikon në shëndetin tuaj, veçanërisht atë të zemrës. Studimet kanë treguar se një gjumë i...

Kush janë të burgosurit e tjerë rusë që mund të kenë fatin e Navalnyt?

Kur autoritetet e burgjeve në Arktikun rus njoftuan për vdekjen e papritur të liderit opozitar rus, Aleksei Navalny, më 16 shkurt, ata thanë se...

Lajme të tjera

Web TV