Një dodekahedron romak i ruajtur në mënyrë të përkryer dhe i zbuluar në Angli

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një shembull i ruajtur mirë i një dodekaedri është gjetur në Angli, ndër objektet më enigmatike të ndërtuara nga romakët. Ishte një lojë? Një instrument matës? Një kalendar?

Nga Massimo Manzo

 

Dodekahedroni romak është i ekspozuar në Qendrën Kombëtare të Luftës Civile në Muzeun e Newark, Angli. Ai peshon 254 gram dhe është 8.6 cm i gjerë.

Është prej metali (por në të kaluarën kanë gjetur edhe disa shembuj prej guri), ka madhësinë e një portokalli dhe përbëhet nga 12 fytyra, secila prej të cilave karakterizohet nga një vrimë rrethore dhe pulla të dala. i jepni një formë të çuditshme. Dodekahedroni romak është një nga objektet më enigmatike të ndërtuara ndonjëherë në antikitet. Që nga shekulli i 18-të, janë gjetur më shumë se njëqind ekzemplarë, por studiuesit ende pyesin sot se cili ishte funksioni i tij specifik. Zbulimi i fundit i jashtëzakonshëm i një dodekaedri, i ruajtur në gjendje të përsosur, ndodhi në fshatin Lincolnshire, Angli, nga një grup arkeologësh amatorë.

Zbulimi i dodekaedrove

Gërmimet që çuan në zbulimin e tij u kryen nga një organizatë vullnetarësh vendas (Grupi i Historisë dhe Arkeologjisë Norton Disney) në një ngastër toke pak më shumë se 50 km në jug-lindje të Sheffield, dhe kishte filluar tashmë disa vite më parë, duke udhëhequr deri te rikuperimi i gjetjeve të shumta të epokës romake, duke përfshirë qeramika të shekullit II-IV, monedha dhe materiale të tjera të ndryshme. Megjithatë, dodekahedri u shfaq në befasi verën e kaluar, në ditën e parafundit të punës në një nga llogoret e synuara nga studiuesit. Artifakti, 8.6 cm i gjerë dhe peshon vetëm 254 gramë, aktualisht është ekspozuar në Qendrën Kombëtare të Luftës Civile në Muzeun e Newark, në Angli, dhe ekzistenca e tij u bë e njohur vetëm në fillim të vitit 2024, gjatë një programi arkeologjik të BBC-së të quajtur “Gërmimi për Britaninë”.

 

Ne gjendje perfekte

Nga analizat u konstatua se është punuar me metale të ndryshme (75% bakër, 7% kallaj dhe 18% plumb), por ajo që e bën origjinale janë kushtet perfekte të ruajtjes (një rast më unik sesa i rrallë kur bëhet fjalë për dodekaedronët). reduktuar shpesh në fragmente), si dhe fakti se është i vetmi ekzemplar i zbuluar ndonjëherë në rajonin e Midlands. Sikur të mos mjaftonte kjo, sipas arkeologëve, gjetja u zhvarros pikërisht në pozicionin ku e lanë pronarët e saj 1700 vjet më parë. Një rrethanë tjetër e pazakontë, duke pasur parasysh se shumë prej dodekaedronëve të njohur sot, veçanërisht ato të nxjerra në dritë midis shekujve 18 dhe 20, janë hequr nga konteksti i zbulimit të tyre.

Lexo edhe :  27 shkurt 1933/ Zjarri në Reishtag nazistët nisin dhunën ndaj të drejtave të qytetarëve

 

Mister i pazgjidhur

Por për çfarë është përdorur saktësisht kjo pajisje e ndërtuar me kujdes? Pyetja mbetet ende pa përgjigje. Në fakt, asnjë burim i lashtë nuk na jep të dhëna për të kuptuar arsyen pse romakët krijuan artefakte kaq të çuditshme.

Në lidhje me këtë, teoritë nga më të ndryshmet kanë dalë prej kohësh: disa pohojnë se dodekaedri ishte një zare i thjeshtë ose një mjet për përdorim të përditshëm, të tjerët një instrument për matjen e kohës i ngjashëm me një kalendar (dhe përdoret për qëllime bujqësore) apo edhe një amulet i lidhur. ndaj praktikave fetare dhe rituale. Deri më sot, askush nuk ka arritur të zgjidhë misterin.

Dodekaedri romak

Dymbëdhjetë faqe të sheshta

Një dodekaedron romak ose galo-romak është një objekt i vogël i zbrazët i bërë nga aliazh bakri i cili është hedhur në një formë të rregullt dodekaedrale: dymbëdhjetë faqe të sheshta pesëkëndëshe, secila faqe ka një vrimë rrethore me diametër të ndryshëm në mes, vrimat lidhen me qendër e zbrazët. Dodekaedrat romake datojnë nga shekujt II deri në IV pas Krishtit dhe qëllimi i tyre mbetet i panjohur. Ata rrallë tregojnë shenja konsumimi dhe nuk kanë ndonjë numër ose shkronja të shënuara.

Dy dodekaedra dhe një ikozaedron në ekspozitë në Rheinisches Landesmuseum Bonn, Gjermani

Dodekaedri i parë u gjet në 1739. Që atëherë, të paktën 116 objekte të ngjashme janë gjetur në Austri, Belgjikë, Francë, Gjermani, Hungari, Luksemburg, Holandë, Zvicër dhe Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin 2023, një dodekaedron në gjendje të shkëlqyer u gjet nga arkeologë amatorë në fshatin e vogël Norton Disney në Lincolnshire, MB, duke e çuar totalin në 33 objekte të tilla të gjetura në territorin e Britanisë romake.

Instancat variojnë në madhësi nga 4 deri në 11 centimetra. Një ikozaedron romak është zbuluar gjithashtu pasi është klasifikuar keq për një kohë të gjatë si një dodekaedron. Ky ikozaedron u gërmua pranë Arloff në Gjermani dhe aktualisht është i ekspozuar në Rheinisches Landesmuseum në Bon.

Disa dodekaedra u gjetën në rezervuarin e monedhave, duke siguruar dëshmi se pronarët e tyre ose i konsideronin ato objekte me vlerë, ose besonin se përdorimi i tyre i vetëm ishte i lidhur me monedha./kb

Të fundit

Familjarisht në gjykatë, Malltezi dhe Berisha dalin me kërkesën e radhës

Ditën e nesërme në orën 11 gjyqtarja Irena Gjoka do të shqyrtojë kërkesën e Sali Berishës për të dalë...

“Daily Express” analizon Shqipërinë: Në rrugën e duhur për t’u bërë anëtare e BE-së

Një numër vendesh janë të etura për t’u bashkuar me bllokun dhe Shqipëria është në rrugën e duhur për t’u bërë një anëtare me...

I dënuar me mbi 2 vite burg, ndalohet brenda Big Brother Albania konkurrenti

Strukturat e Forcës së Posaçme për Operacionet Speciale dhe Kërkimin bënë ndalimin e shtetasit Liam Osmani, 44 vjeç, teksa ai ndodhej në shtëpinë e...

Stuhitë e dëborës godasin perëndimin e SHBA-ve, rreth 60 mijë njerëz pa energji elektrike

Stuhi të mëdha të borës kanë përfshirë disa pjesë të Kalifornisë dhe Nevadas në perëndim të Shteteve të Bashkuara. Bora ka mbyllur rrugët, qendrat e...

200 anëtarë të rinj i bashkohen PS-së në Njësinë 4, Veliaj: PS është si Luiza Gega

200 anëtarë të rinj i janë bashkuar Partisë Socialiste në Njësinë 4 dhe Drejtuesi Politik për Qarkun e Tiranës, Erion Veliaj, shprehu falënderimet e...

Lajme të tjera

Web TV