Investimet në ujësjellës, AKUM lidh kontratën e re 7 milionë euro

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Agjencia Kombëtare e Ujësjellës-Kanalizimeve lidhi së fundmi kontratën për një investim të rri me një vlerë kontrate prej 740 milionë lekë apo rreth 7 milionë euro.

Bëhet fjalë për ndërtimin e ujësjellësit në zonën e Patosit si pjesë e programit të investimeve në këtë sektor e cila po mbështetet me fonde nga institucione ndërkombëtare financiare. Kompania fituese e kësaj procedure është Curri dhe kohëzgjatja e kontratës ka një afat 18 mujor. Referuar raportit teknik që shoqëron procedurën e publikuar nga AKUM synohet rikonstruksioni i pjesës kryesore të ujësjellësit dhe rrjetit të brendshëm të ujësjellësit të Qytetit Patos. Ky ujësjellës është ndërtuar më herët në vitet 1970 në fazën e parë me vendburim në Zharrës dhe në 1989 si fazë e dytë kur u ndërtua ujësjellësi i Varibobit.

Sipas institucioneve rrjeti brendshëm i ujësjellësit është ndërtuar pa koncepte të rrjeteve unazore apo zonale duke krijuar vështirësi në disa zona për furnizim me ujë.

Sasia e ujit që prodhohet sot në sistemin e Ujësjellësit Patos është rreth 9500 m3/dite, domethënë me një prurje uji prej 105- 110 l/s, ndërsa për zonat përreth sasia ditore e prodhuar e ujit është 1830 m3/dite. Si prodhim mujor sasia e ujit është rreth 340,000m3, ndërsa prodhimi vjetor shkon ne rreth 4milion m3/ujë.

Sasia e konsumuar e energjisë mujore për ujësjellësin e qytetit është 740,000 kWh, ndërsa për rrethinat është 41,000 kWh me një sasi totale mujore te konsumit të energjisë 782000 kWh. Prodhimi i ujit raportohet konstant, 131000 m3 /muaj, domethënë 1.570.000 m3 ujë ne vit” thuhet në dokument.

Ujësjellësi në fjalë është pjesë e investimeve të lidhura me sektorin iu cili prej vitesh po mbështetet nga disa kredi. Një program që ka vite që zbatohet është ai për ujësjellësit ruralë sipas programit të shtrirë në 2018-2024 dhe që po mbështetet nga qeveria gjermane me një financim rreth 103 milionë euro.

Lexo edhe :  “Si e kanë bërë pasurinë?”/ Ngjela shpërthen në akuza ndaj Kryemadhit dhe Ilir Metës

Ndërkohë më herët edhe Banka Botërore ofroi një kredi 75 milionë dollarë për sektorin e ujësjellës-kanalizimeve. Kjo hua e miratuar në vitin 2022 është pjesë e Programit Kombëtar prej 135 milionë USD për modernizimin e sektorit të ujësjellës-kanalizimeve në Shqipëri./ Revista “Monitor”

Të fundit

Sara Gjordeni në pritje të ëmbël! Së shpejti ajo dhe Bardhi bëhen prindër

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do bëhen prindër për herë të parë. Lajmi është zbuluar në promon e "Cherry...

Gati projektligji, ja cilat do të jenë kushtet e reja për abortin dhe lindjet invitro

Ministria e Shëndetësisë ka bërë gati një projektligjin “Për shëndetin seksual dhe riprodhues” që ka si qellim garantimin e të drejtave seksuale dhe riprodhuese...

Meta-Kryemadhi bashkë kundër SPAK, ndarje për politikë

Pas akuzave të forta të kreut të PL-së Ilir Meta, drejtuar kreut të SPAK-ut, ka mbajtur qëndrim edhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi. Ajo...

“Mona ka pak probleme me kthjelltësinë”/ Meta se kursen Kryemadhin pas deklaratave

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka komentuar deklarat e bashkëshortes së tij dhe njëherazi deputetes së PL-së, Monika Kryemadhi. Meta tha gjatë fjalës...

Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro sot

Sot, më 19 prill 2024, dollari amerikan blihet me 94.7 lekë dhe shitet me 95.6 lekë. Euro blihet me 100.8 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në...

Lajme të tjera

Web TV