Vladimir Putin i bën dhuratën luksoze Kim Jong

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti rus Vladimir Putin i ka dhuruar liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un një makinë luksoze prodhim rus.

Media shtetërore e Phenianit tha se limuzina iu dorëzua ndihmësve kryesorë të Kim të dielën.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov më vonë konfirmoi dhuratën, duke thënë se ishte një Aurus, një sedan luksoz me përmasa të plota të llojit të përdorur nga vetë Putin.

Dy vendet e izoluara ndërkombëtarisht kanë krijuar marrëdhënie të ngushta që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Koreja e Veriut mendohet se po furnizon Rusinë me artileri dhe raketa balistike për luftën, pavarësisht sanksioneve ndërkombëtare ndaj të dy vendeve. Të dyja palët mohojnë shkeljen e sanksioneve.

Putin e mirëpriti Kim në Kozmodromin Vostochny në Lindjen e Largët ruse shtatorin e kaluar, në atë që ishte udhëtimi i tij i parë jashtë vendit në katër vjet.

Gjatë asaj vizite, udhëheqësi i Koresë së Veriut inspektoi limuzinën Aurus të Putin dhe u ftua të hipte në sediljen e pasme. Ata gjithashtu shkëmbyen armët si dhuratë.

Kim Jong-un besohet të jetë një entuziast i makinave dhe se ka një koleksion të automjeteve të huaja luksoze.

Motra e Kim, Yo Jong tha se “dhurata shërben si një demonstrim i qartë i marrëdhënieve të veçanta personale midis liderëve të lartë” të dy vendeve, në komentet e cituara nga agjencia shtetërore e lajmeve të Koresë së Veriut KCNA.

Por Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut tha se dhurata shkeli sanksionet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së kundër Koresë së Veriut, të cilat ndalojnë furnizimet e disa kategorive të automjeteve, përfshirë makinat luksoze.

Si Rusia ashtu edhe Koreja e Veriut kanë treguar se Putin do të vizitojë Phenianin në të ardhmen e afërt./O.S

Të fundit

Sara shtatzënë/ Reagon Bardhi: Faleminderit Zotit, inshallah e përjeton secili prej jush

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Lajmin e konfirmoi vetë dyshja përmes një postimi në...

Papunësia afatgjatë arrin nivelin më të lartë që nga viti 2017

Papunësia afatgjatë te të rinjtë, shënoi rritje të ndjeshme në vitin 2023, edhe pse tregjet e punës dhe sektorët e ekonomisë po importojnë punonjës...

Si një drejtues mund t’i përdorë, për të mbajtur të bashkuar anëtarët e një grupi pune

Grupet e punës kanë objektiva të qarta dhe të përcaktuara për të arritur qëllimet e përcaktuara. Ato zakonisht zhvillohen rreth një udhëheqësi dhe ndjekin...

Pas ndarjes, nuk do të mund ta harroni atë, por ndërkohë mund të rindërtoni jetën tuaj!

Një nga mendimet që krijon shqetësimin më të madh te njerëzit që po përpunojnë fazën e ndarjes dhe që përpiqen të lënë pas një...

Si mund t’i japësh mbështetje emocionale partnerit gjatë një periudhe të vështirë

Ndihma për të shëruar dhe ushqyer zemrën e partnerit tuaj, kur ai kalon një përvojë stresuese ose të dhimbshme, kërkon të dini se si...

Lajme të tjera

Web TV