Ky është buzëkuqi më i lashtë i gjetur ndonjëherë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Buzëkuqi më i lashtë është 4 mijë vjeçar dhe është gjetur në Iran. Ka ngjyrë të kuqe të errët dhe përbërja kimike është shumë e ngjashme me atë të përdorur edhe sot.

Edhe në paraqitja, kapaku është mjaft i ngjashëm me buzëkuqët modernë dhe brendësia në formë cilindrike. Nga analizat e kryera, rezulton te jetë prodhuar me mineralin klorite, hematite, manganite dhe braunite, të përziera me dyllëra e me vajra vegjetale. Datimi me radiokarbon ka vërtetuar edhe epokën e prodhimit, rreth 1900 vjet p.e.s, dhe konfirmon rezultate të tjera të mëhershme, për artizanët e Iranit të lashtë, të cilët 4-5 mijë vite më parë kishin njohuri mjaft të përparuara mbi përbërjet minerale, natyrale dhe sintetike.

Gjithashtu me këto përzierje kimike prodhonin edhe kohl, laps i zi për grimin e syve, por edhe kremra ngjyrues e të tjera produkte kozmetike. Zbulimi është tregues shumë i qartë i përparimit të civilizimit rreth 4000 vjet më parë, por edhe i kostumeve e kulturës që në kohë të hershme. Grimi femëror, ishte një manifestim mjaft i rëndësishëm i roleve dhe konteksteve sociale, formale apo ceremonial, por tregues edhe i një statusi social elitar të shoqërisë së atëhershme./E.Ç

Të fundit

“Mona ka pak probleme me kthjelltësinë”/ Meta se kursen Kryemadhin pas deklaratave

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka komentuar deklarat e bashkëshortes së tij dhe njëherazi deputetes së PL-së,...

Çfarë po ndodh me monedhat e huaja? Ja me sa blihen dhe shiten dollari dhe euro sot

Sot, më 19 prill 2024, dollari amerikan blihet me 94.7 lekë dhe shitet me 95.6 lekë. Euro blihet me 100.8 lekë dhe shitet 101.7 lekë. Franga zvicerane këmbehet në...

Natyra “thyen” luksin, pamjet që u bënë virale nga Dubai i përmbytur (FOTO)

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë nisur pastrimin e rrugëve të përmbytura si pasojë e stuhisë së shiut që përfshiu vendin. Gadishulli Arabik u përball me...

“Luftë SHBA”!/ Ngjela zbërthen skenarin e Metës dhe Kryemadhit pas sulmeve ndaj SPAK

Avokati dhe analisti Spartak Ngjela në një studio televizive dje ka folur lidhur me deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ndaj...

Izraeli nis hakmarrjen, sulmon me dronë dhe raketa Iranin

Izraeli, ka lëshuar mëngjesin e së premtes, raketa në një sulm hakmarrës kundër Iranit. Kjo është konfirmuar nga një zyrtar i lartë për televizionin amerikan,...

Lajme të tjera

Web TV