test

Gjumi mund t’ju ndihmojë që të humbni peshë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ju ndoshta e keni dëgjuar si një refren gjatë gjithë jetës suaj, faktin se sa i rëndësishëm është gjumi gjatë natës dhe shkenca e mbështet këtë gjë. Gjumi i plotë, nga shtatë deri në nëntë orë, e përgatit trupin për një mori përfitimesh pozitive.

Hulumtimet tregojnë se nëse flini një orë më shumë gjumë çdo ditë, kjo zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, rrit imunitetin dhe ulë nivelet e depresionit. Por, së bashku me kohën që kaloni në shtrat, zakonet e tjera të gjumit si ora e të shkuarit në shtrat apo zgjimi në mëngjes janë të gjithë faktorë që ndikojnë jo vetëm në shëndetin, por edhe në peshën tuaj.

Një studim i botuar në numrin e janarin e këtij viti në “Journal of Activity, Sedentary, and Sleep Behaviors” konstatoi se ndryshimi i orarit të gjumit dhe zgjimi, si edhe koha totale e gjumit ndikojnë në treguesit shëndetësore dhe peshën trupore.

Studimi përfshiu 3698 njerëz, të moshës 46-vjeçare që mbanin monitorë aktiviteti për të gjurmuar zakonet e zgjimit dhe gjumit për dy javë. Më pas u vlerësua presioni mesatar i gjakut, indeksin e masës trupore (BMI), nivelin e yndyrës së barkut, nivelet e glukozës dhe insulinës dhe kolesterolin për të parë sesi gjumi ndikoi në këto tregues. Ajo që studiuesit zbuluan ishte se zakonet e parregullta të gjumit rezultuan në tregues më të dobët shëndetësor, veçanërisht për njerëzit që nuk lëviznin shumë gjatë gjithë ditës.

Por, nëse një nga prioritetet tuaja është humbja e peshës ose ruajtja e asaj aktuale për njerëzit që ndryshonin ndjeshëm orarin e gjumit u pa që kishin perimetër më të lartë të belit dhe nivel më të lartë yndyrash.

Lexo edhe :  Rutina e mëngjesit/ Ushqimet që duhet të shmangen kur jemi me stomakun bosh

Nëse dëshironi të mbani një peshë normale me kalimin e moshës, sigurohuni që t’i jepni përparësi gjumit, sidomos fjetjes dhe zgjimit në orar./E.Ç

Të fundit

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lajme të tjera

Web TV