BRICS do të lëshojë një monedhë të vetme të ngjashme me Euron

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Aleanca BRICS po kërkon të punojë për një monedhë alternative për të përballuar dollarin amerikan. Blloku po përpunon disa opsione për t’i dhënë fund varësisë nga dollari amerikan dhe për të promovuar monedhat lokale për tregtinë globale. Aleanca po bind gjithashtu vendet e tjera në zhvillim që të ndalojnë së mbështeturi te dollari amerikan dhe të promovojnë monedhat vendase.

Ministri rus i financave Anton Siluanov tha se anëtarët e BRICS po shikojnë mundësinë e një njësie të përbashkët të llogarisë dhe monedhës, të ngjashme me euron. Siluanov tha se monedha mund të funksionojë si një alternativë ndaj dollarit amerikan dhe mund të përdoret për të treguar koston e disa mallrave.

“Kjo mund të jetë një njësi llogarie për vendet anëtare të BRICS. Jo një monedhë e vetme si në BE (Euro), por një alternativë ndaj dollarit. Në të cilën mund të shënohet kostoja e dërgesave të mallrave si dhe standardet për disa mallra. Në mënyrë që të mos varemi nga monedha e përbashkët apo një qendër emetuese që emeton kartëmonedha në mënyrë të paditur”, tha ai.

Monedha BRICS që ndjek rrugën e euros aktualisht është vetëm bisedime dhe nuk është marrë asnjë vendim konkret. Blloku i kombeve do të takohet në samitin e ardhshëm në tetor të këtij viti dhe do të ketë një konsensus të përbashkët. Samiti i ardhshëm i 16-të do ta çojë aleancën në një drejtim të ri me politika të mundshme novator.

Politikat mund të pengojnë Perëndimin dhe dollarin amerikan, pasi ato mund t’i japin rëndësi monedhës së tyre. Nëse dollari amerikan përdoret më pak në skenën globale, ekonomia e Amerikës do të jetë më e goditura këtë dekadë./e.t

Të fundit

‘Kush m’i zgjidh hallet e mia, Ilir Meta, LSI-ja’/ Analisti ironizon kreun e PL

Analisti  Arben Meçe në Repoltix komentoi turin e Ilir Metës dhe PL-së duke theksuar se çfarë do të bëjë...

Lufta poshtë brezit për dominimin e opozitës

Nga Ylli Pata Në vigjilje të 25 prillit ja vlen të bëhen realisht bilancet që nuk u bënë kurrë tre vjet më parë për atë...

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve personale apo bullizimit të tij,...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Lajme të tjera

Web TV