Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union.

Ajo shti se ky rol i rëndësishëm që po synon të përcaktojë BE-ja vendeve të Ballkanit Perëndimor është një element shumë i rëndësishëm për rajonin dhe për integrimin.

Nunaj: Është një lajm shumë i mirë edhe për faktin se vendet BE-së dhe përpjekje e tyre për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Kemi procesin e Berlinit në mesin dhe zonën e tregtisë së lirë që kanë qenë pjesë e këtij procesi të madh për të anëtarësuar në BE.

Ky rol i rëndësishëm që po synon të përcaktojë BE-ja vendeve të Ballkanit Perëndimor është një element shumë i rëndësishëm për rajonin dhe për integrimin. Vendet e Ballkanit duhet të kenë një vullnet politik për tu përfshirë me reforma në BE.

Të fundit

Olaf Scholz takohet me Xi Jinping, dy liderët bëjnë thirrje për bashkëpunim

Në fillim të takimit me kancelarin Scholz, presidenti kinez Xi Jinping bëri thirrje për bashkëpunim të ngushtë mes dy...

Dumani hedh poshtë deklaratat e Ilir Metës: S’e kam njohur kurrë McGonigal!

Kreu i SPAK reagon lidhur me akuzat e forta nga ish presidenti Ilir Meta dje në një studio televizive. Unë nuk e kam takuar kurrë McGonigal. Gjithçka...

“Bypass-i” i Radhimës, gati në qershor/ Lehtëson ndjeshëm trafikun në sezonin turistik

Në prag të sezonit turistik ByPass i Radhimës do të hapet për qarkullimin e mjeteve. Ky investim është pjesë e rrugës Vlorë-Orikum, dhe ka një...

“Romeo nuk shkon në finale”/ Gazetari e thotë troç: Heidi është lojtare më e fortë

Ronaldo Sharka, ish-banor i ‘Big Brother VIP Albania’ ka bërë një analizë të lojës së deritanishme. Teksa ishte i ftuar mëngjesin e sotëm në...

Kujdes! Nesër reshje intensive në të gjithë vendin! Mund të ketë vërshime të lumenjve

Parashikimi nga ekspertët e Instituti i Gjeoshkencave tregon se gjatë ditës së nesërme, datë 17.04.2024 parashikohen reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët...

Lajme të tjera

Web TV