Brit Awards 2024: Lista e plotë e fituesve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Brit Awards 2024, nata më e madhe e muzikës britanike u mbajt në 2 mars, në një mbrëmje gala që nderoi muzikantët më të mirë të vitit me triumfuese artisten e re të muzikës pop.

Raye vendosi një rekord të ri në Brit Awards duke kaluar Harry Styles, Adele dhe Blur me 6 çmime të fituara brenda një viti. Ajo humbi vetëm në një nga kategoritë që ishte nominuar, ku çmimi iu dha Dua Lipës me votë publike.

Lista e plotë e fituesve vijon si më tej:

Albumi britanik i vitit

Blur – The Ballad of Darren
J Hus – Beautiful and Brutal Yard
Little Simz – No Thank You
Raye – My 21st Century Blues – Fituese
Young Fathers – Heavy Heavy

Artisti i vitit

Arlo Parks
Central Cee
Dave
Dua Lipa
Fred Again
J Hus
Jessie Ware
Little Simz
Olivia Dean
Raye – Fituese

Grupi më i mirë

Blur
Chase & Status
Headie One & K-Trap
Jungle – Fitues
Young Fathers

Artisti i ri më i mirë

Mahalia
Olivia Dean
PinkPantheress
Raye – Fituese
Yussef Dayes

Kënga e vitit

Calvin Harris and Ellie Goulding – Miracle
Cassö, Raye and D-Block Europe – Prada
Central Cee – Let Go
Central Cee and Dave – Sprinter
Dua Lipa – Dance the Night
Ed Sheeran – Eyes Closed
J Hus – Who Told You
Kenya Grace – Strangers
Lewis Capaldi – Wish You the Best
PinkPantheress – Boy’s a Liar
Raye – Escapism – Fituese
Rudimental, Charlotte Plank and Vibe Chemistry – Dancing Is Healing
Stormzy and Debbie – Firebabe
Switch Disco and Ella Henderson – React
Venbee and Goddard – Messy in Heaven

Lexo edhe :  Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

Artisti ndërkombëtar i vitit

Asake
Burna Boy
Caroline Polachek
CMAT
Kylie Minogue
Lana Del Rey
Miley Cyrus
Olivia Rodrigo
SZA – Fituese
Taylor Swift

Grupi ndërkombëtar i vitit

Blink-182
Boygenius – Fitues
Foo Fighters
Gabriels
Paramore

Kënga ndërkombëtare e vitit

Billie Eilish – What Was I Made For
David Kushner – Daylight
Doja Cat – Paint the Town Red
Jazzy – Giving Me
Libianca – People
Meghan Trainor – Made You Look
Miley Cyrus – Flowers – Fituese
Noah Kahan – Stick Season
Robin Schulz and Oliver Tree – Miss You
Olivia Rodrigo – Vampire
Peggy Gou – (It Goes Like) Nanana
Rema – Calm Down
SZA – Kill Bill
Tate McRae – Greedy
Tyla – Water

Akti rock/alternativ i vitit

Blur
Bring Me the Horizon – Fitues
The Rolling Stones
Young Fathers
Yussef Dayes

Akti hip-hop/grime/rap

Casisdead – Fitues
Central Cee
Dave
J Hus
Little Simz

Akti dance

Barry Can’t Swim
Becky Hill
Calvin Harris – Fitues
Fred Again
Romy

Akti Pop i vitit

Calvin Harris
Charli XCX
Dua Lipa – Fituese
Olivia Dean
Raye

Akti R&B i vitit

Cleo Sol
Jorja Smith
Mahalia
Raye – Fituese
Sault

Tekstshkruesi i vitit

Raye

Producenti i vitit

Chase & Status

Ylli në rritje

The Last Dinner Party

Ikona globale

Kylie Minogue/E.Ç

Të fundit

Intifada e Ilir Metës kundër SPAK

Nga Mero Baze Ka një tërbim të pa frenuar të Ilir Metës kundër kreut të SPAK, Altin Dumani. Përtej fyerjeve...

Këmbësorin e zë korrenti në autostradën Lezhë-Tiranë/ Përcjellësit e energjisë në tokë

Nje person ka mbetur i vdekur pasi ka rënë në kontakt me energjine elektrike pranë një biznesi në autostradën Lezhë-Tiranë. Mesohet se këmbësori Vladimir Muhja...

“Ambicie të mëdha dhe punë të vogla”/ Të rinjtë kërkojnë jetë luksi në klipet e Noyzit

Duke komentuar mbi një raport mbi indeksin e lumturisë, sociologu Ergy Mërtiri i ftuar në “Open” në News 24, tha se të rinjtë shqiptarët...

Kur do të vijnë emigrantët e parë nga Italia? Ja si përgjigjet Rama

Në një intervistë për një emision televiziv ai thotë se Shqipëria ka bërë pjesën e saj për t’u treguar e gatshme të presë këta...

‘Sufllaqe nga qielli nuk bien më’/ Meta: Kush ka mendim ndryshe le të ngjitet në paralele

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta në një takim me strukturat drejtuese në Tiranë deklaroi se partia ka hyrë në një fazë të...

Lajme të tjera

Web TV