Studimi: Njerëzit që hanë shumë karbohidrate për mëngjes janë më pak tërheqës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njerëzit, mëngjesi i të cilëve përbëhet nga vajra të rafinuar dhe shumë karbohidrate vlerësohen si më pak tërheqës, sipas një studimi nga shkencëtarët nga Universiteti i Montpellier.

Studiuesit në Francë besojnë se ndryshimi delikat në tërheqjen e fytyrës është për shkak të ndryshimeve në sheqerin në gjak dhe insulinë, shkruan Guardian.

Për ata që duan të duken bukur në mëngjes, këshilla është të zëvendësojnë brumin dhe lëngun e frutave me bukë të thekur integrale dhe çaj pa sheqer.

Studiuesit në Francë nga Universiteti i Montpellier zbuluan se njerëzit që hanin një mëngjes të pasur me karbohidrate të rafinuara vlerësoheshin si më pak tërheqës sesa ata që e nisën ditën me një opsion më të shëndetshëm.

Shkencëtarët besojnë se ndryshimi delikat në atraktivitetin e fytyrës mund të jetë për shkak të ndryshimeve në sheqerin në gjak dhe insulinë që mund të ndikojnë në pamjen e lëkurës dhe të kenë një efekt afatgjatë në hormonet seksuale.

“Zgjedhjet tona dietike mund të ndikojnë shpejt në pamjen tonë. Këto ndryshime fiziologjike mund të ndryshojnë në mënyrë delikate tiparet e fytyrës, duke ndikuar në mënyrën se si të tjerët e perceptojnë atraktivitetin”, tha Dr. Claire Burticat, biologe evolucionare dhe autorja e parë e studimit.

Studiuesit rekrutuan 52 burra dhe 52 gra të moshës 20 deri në 30 vjeç dhe i caktuan rastësisht të hanin një mëngjes me 500 kalori të pasura me karbohidrate të rafinuara ose të parafinuara./E.Ç

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV