10 vendet më të mira në botë për të bërë biznes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Singapori, Danimarka dhe SHBA-të janë vendet më të mira në botë për të bërë biznes, kjo sipas renditjes së klimës së biznesit nga Economist Intelligence Unit. Singapori mbetet vendi më i mirë në botë për të bërë biznes, siç ka ndodhur në këto 16 vitet e fundit.

Faktorët që nxisin vendin e Azisë Juglindore si një destinacion kryesor biznesi janë stabiliteti politik dhe fokusi i qeverisë për të ndihmuar kompanitë vendase të sektorit privat në përmirësimin e teknologjisë dhe gjithë faktorëve për mbarëvajtjen e një sipërmarrjeje.

Renditja e EIU vlerëson atraktivitetin e të bërit biznes në 82 vende në botë dhe kjo matet me tregues të tillë si inflacioni, kostoja e jetesës, rritja ekonomike dhe politikat fiskale.

Ja renditja e 10 vendeve më të mira në botë për të bërë biznes:

1. Singapori-8.56

2. Danimarka-8.41

3. SHBA-8.40

4. Gjermania-8.35

5. Zvicra-8.33

6. Kanadaja-8.31

7. Suedia-8.29

8. Zelanda e Re-8.26

9. Hong Kongu-8.24

10. Finlanda-8.22

Pas Singaporit janë Danimarka dhe SHBA-të, të cilat zënë respektivisht vendin e dytë dhe të tretë. Danimarka, me “bazat e saj të forta makro-ekonomike”, transportin dhe infrastrukturën digjitale me cilësi të lartë, është një nga vendet më tërheqëse të biznesit në botë. Mundësitë e tregut mbeten të favorshme në SHBA, me pak kufizime për tregtinë e jashtme dhe investimet në këtë vend.

Gjermania dhe Zvicra zënë vendin e katërt dhe të pestë, ndërsa Kanadaja, Suedia, Zelanda e Re, Hong Kongu dhe Finlanda përbëjnë pjesën tjetër të 10 vendeve më të mira në botë për të bërë biznes.

“Këto janë të gjitha ekonomi të zhvilluara me performancë të lartë, kështu që priren të jenë baste të sigurta për investime,” theksohet në këtë raport./E.Ç

Të fundit

Avionët luftarakë “Rafale”, Franca merr vendimin e papritur ndaj Serbisë

Pak ditë më parë presidenti serb, Aleksandar Vuçiç zhvillon një takim me homolgun e tij në Francë, Emmanuel Macron...

E vërteta e naftës së Shpiragut

Nga Fatos Çoçoli Për shkak të shtimit të prodhimit dhe shitjeve të makinave elektrike kudo në botë(shitjet e tyre kanë kapur 18 përqind të totalit...

FOTO/ Pas daljes nga shtëpia e “Big Brother”, Ledjona bën ndryshimin drastik

Ledjona Xheladinaj ka vendosur që të bëjë një ndryshim të papritur në imazhin e saj. Ish-banorja e Big Brother Vip 3, ka ndryshuar ngjyrën e...

“Dronët iranianë mund të bëjnë kërdinë”/ Analiza mbi goditjen e Izraelit

Irani ka nisur dhjetëra dronë dhe raketa balistike drejt Izraelit, duke kryer një sulm të pashembullt kundër armikut të tij të përbetuar. Në mesin...

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e...

Lajme të tjera

Web TV