Të kundërtat tërhiqen? Shkenca thotë “Jo”. Ja pse!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nuk është e vërtetë që të kundërtat tërhiqen: sipas hulumtimeve të reja ne priremi të bëhemi çift me ata që kanë karakteristika të ngjashme me tonat. Sa herë keni dëgjuar se “të kundërtat tërhiqen”? Kjo thënie popullore ka ushqyer gjithmonë shpresat romantike të shumë njerëzve, por kërkimet e reja shkencore tregojnë të kundërtën.

Studimi, i kryer nga Universiteti i Kolorados në Shtetet e Bashkuara dhe i botuar në revistën “Nature Human Behavior”, shqyrtoi të dhënat që mbulojnë gati një shekull që përfshin informacion mbi më shumë se 130 tipare personale; duke përfshirë prirjet politike, moshën e marrëdhënies së parë seksuale dhe zakonet e konsumit.

Çuditërisht, për shumicën e këtyre 130 karakteristikave, secili prej nesh kërkon të bashkohet me dikë të ngjashëm që ndan të njëjtat vlera dhe ideale. Vetëm në një përqindje të vogël të rasteve, individët zgjodhën partnerë me karakteristika të ndryshme nga të tyret.

Sipas ekspertëve, këto gjetje mund të revolucionarizojnë mënyrën se si ne mendojmë për marrëdhëniet e dashurisë. Dr. Matt Keller, autor i hulumtimit, theksoi se «shumë modele në gjenetikë supozojnë se çiftëzimi i njerëzve është i rastësishëm. Ky studim tregon se ky supozim është ndoshta i gabuar”. “Këto gjetje sugjerojnë se edhe në situatat kur ne mendojmë se kemi një zgjedhje për marrëdhëniet tona, mund të ketë mekanizma që ndodhin prapa skenave për të cilat ne nuk jemi plotësisht të vetëdijshëm”, thotë doktoresha dhe studiuesja Tanya Horwitz.

Si të vishni pantallonat leopard këtë sezon? 5 super kombinime i gjeni këtu!
Me fjalë të tjera, zbulimi i ri na shtyn të reflektojmë mbi preferencat tona personale dhe mekanizmat themelorë të marrëdhënieve; prandaj na bën të marrim parasysh ngjashmëritë më me kujdes kur kërkojmë një partner romantik. Në fund të fundit, megjithëse thënia “të kundërtat tërhiqen” ka pasur një tërheqje të madhe romantike, duket se realiteti është ndryshe.

Lexo edhe :  Ja se si mund të praktikoni stërvitjen e trurit

Shkenca na mëson se, kur bëhet fjalë për dashurinë, ne mund të jemi më të prirur të gjejmë shpirtin tonë binjak mes atyre që ndajnë të njëjtat karakteristika si ne./E.Ç

Të fundit

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Vula e PD/ Basha apo Berisha? Ja gjyqtarët që kanë në dorë fatin e demokratëve

Gjykata e Apelit në Tiranë është vënë dje në lëvizje, ndërsa ka caktuar datën 11 qershor si datën kur do të rinisë sërish gjykimin...

Lajme të tjera

Web TV