test

Leku, gjithnjë më i fortë/ Hoxholli: Kursi i këmbimit, ndikim në uljen e inflacionit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zv/drejtoresha e politikës monetare në Bankën e Shqipërisë, Rajna Hoxholli, në një intervistë për emisionin “Sheshi i Dollarit” në ABC News, foli për vlerën e monedhës së Lekut, që vazhdon të jetë gjithmonë më i fortë dhe monedha Euro.

Sipas Hoxhollit, një tjetër faktor ndikues në uljen e inflamacionit është edhe kursi i këmbimit.

Për sa kohë prurjet janë në euro, bizneset dhe individët vazhdojë të mbajnë të preferuar monedhën euro. Janë një kategori njerëzish që mbajnë mend vitet ’90 dhe e shohin euron si monedhë të sigurt. Për sa kohë kemi një tendencë forcuese të kursit të këmbimit, një faktor është dhe besimi. Për sa kohë çmimet janë në euro investon mbajtjen e kësaj monedhe. Sektorë të caktuar janë ndikuar negativisht nga euro. Ndikimi në ekonomi nuk është uniformë në të gjithë sektorët.

Po ashtu turizmi ka ndikuar në kursin e këmbimit. Një kurs këmbimi që ka këto faktorë pas, duhet lexuar si një zhvillim pozitiv për ekonominë në tërësi. Ka ndikuar në uljen e inflacionit, në kredi po ashtu, ndaj them që në tërësinë e vetë ka ndikuar pozitivisht.”, tha ajo.

Ndërsa ekspertja për Çështjet Financiare Brunilda Isaj tha se “Ne e shohim ndikimin e inflacionit. U përmend që do ishte të paktën 1.2 përqind më i lartë. Gjykoj që nëse euro mbetet prezent në këto nivele ose rritet, Banka e Shqipërisë është e vetme në këtë luftë. Shohim që të ardhurat janë të indeksuara në lekë. Kredia për euro është rritur më shumë se ajo në lekë. Kjo është rastësore pasi mund të funksionojë në kahun e kundërt, pra në rastin tonë ka ndikuar për mirë. Industria fason pësoi një goditje pasi është më e prekur. Nëse e shohim në nivel të përgjithshëm ekonominë, do thoja se impakti pozitiv i kursit të këmbimit ka balancuar ato mungesa që kishim./O.S

Të fundit

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lajme të tjera

Web TV