Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mero Baze

Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet që zhvillohen në Republikën e Maqedonisë së Veriut, duke mbështetur partinë nacionaliste të Nikolla Gurevskit, VMRO-DPMNE. Në postimin e tij zyrtar, Ilir Meta u bën thirrje shqiptarëve të votojnë partinë që udhëheq frymën antiperëndimore në Maqedoninë e Veriut dhe që disa aleatë të saj janë dhe për tërheqjen e njohjes së Kosovës.

Ndryshe nga Albin Kurti, i cili në fakt e ka betejën me Ali Ahmetin, si ish-komandant UÇK, pasi nuk duron dot njerëz të UÇK në politikë, ngaqë i bëjnë hije, Ilir Meta, ka tjetër simbolikë mbështetje.

Ilir Meta ka qenë njeriu më i shqetësuar për arrestimin e Gruevskit në Shqipëri dhe ka ndihmuar arratisjen e tij përmes Shqipërisë në Mal të Zi, duke kaluar më parë nga Lalzi.

Më shumë se sa një raport personal me Gruevskin, atë e lidhi në mënyrë instiktive, fati i ngjashëm që mund të pësonin politikanët shqiptarë nga drejtësia këtu dhe vazhdimisht e komentonte dënimin e tij si politik dhe të motivuar nga Perëndimi.

Për këtë arsye ai po mbështet hapur partinë e tij, pasi një fitore e mundshme e saj, që në fakt ka plot gjasa, ai e shikon si një rreze shprese për anulimin e dënimit të Gruevskit dhe si një leksion për vende si Shqipëria që po eksperimentojnë përndjekjen e politikaneve në pushtet këto tridhjet vite.

Nga ana tjetër, i sigurt se partia e Gruevskit do të fitojë, Meta synon ta përdorë këtë si një mundësi që dhe në Shqipëri mund të fitojnë personat “non grata” dhe mund ta tejkalojnë betejën me perëndimin, me votë popullore.
Pra ai po përpiqet të përdor shembulin e Shkupit, kur një parti e ish-kryeministrit “non grata” dhe arratisur në Hungari, arrin të fitojë, çka është një analogji e mirë për partinë e Berishës dhe pse jo dhe partinë e tij, si kandidat për drejtësinë e re apo “non grata’.

Lexo edhe :  A po kërcënon Argita drejtuesit e opozitës?

Por mbi të gjitha mbështetja për partinë antiperëndimore të Gruevskit, Meta e bazon dhe mbi faktin që qeveria shqiptare edhe nën ndikimin e Perëndimit, ka luajtur në zgjedhjet e kaluara rol vendimtar për mosmarrjen e pushtetit nga partia e Gruveskit, duke unifikuar faktorin shqiptar dhe duke ja çuar votat koalicionit properëndimor.

Tani situata nuk është më njësoj. Faktori shqiptar është përçarë nga Albin Kurti dhe Meta thjesht po mbështet përçarjen e tij.

Me këtë rast kanë shanse të hakmerren ndaj Edi Ramës, të cilin nuk e mundin dot në Shqipëri, por së paku gëzohen që e mundin në Mal të ZI dhe Maqedoninë e Veriut.

Të fundit

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha me grupin e tij në Parlament kanë shprehur në mënyrë të fshehtë...

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke përdorur një terapi novatore të...

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Lajme të tjera

Web TV