Efektet mbresëlënëse të kafesë kundër rrudhave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Studimet konfirmojnë se kafeja është një aleat kundër plakjes së lëkurës falë vetive të saj antioksiduese dhe anti-inflamatore. Të apasionuarit pas kujdesit të lëkurës mund të shtojnë një hap të ri në rutinën e tyre të bukurisë: të pinë një filxhan kafe të mirë.

Janë të shumta studimet që kanë shqyrtuar marrëdhënien mes të ushqyerit dhe shëndetit të lëkurës, duke theksuar se nuk janë vetëm kremrat, mbushësit dhe serumet që kontribuojnë në bukurinë e saj, por edhe ushqimet që konsumojmë.

Nëse deri më tani fokusi i ekspertëve ishte kryesisht te ushqimet, ky studim fokusohet tek efektet që mund të kenë disa pije, si kafeja, alkooli dhe pijet me sheqer. Efektet e dobishme të kafesë në shëndetin estetik konfirmohen nga hulumtimi i publikuar në Journal of Cosmetic Dermatology, i cili theksoi se si kjo pije mund të jetë një aleat i fuqishëm për ngadalësimin e plakjes së lëkurës.

Për më tepër, ajo që e bën kafenë një eliksir të vërtetë bukurie janë vetitë e saj antioksiduese dhe antiinflamatore, të theksuara më tej nga pjekja që e bën këtë pije kaq karakteristike. Merita shkon mbi të gjitha për polifenolet, antioksidantë natyralë të të cilëve kafeja, veçanërisht kafeja ekspres, është një burim i çmuar: këto molekula në fakt kanë fuqinë për të vonuar plakjen qelizore dhe për këtë arsye për të zbutur plakjen e lëkurës së fytyrës.

Rinisin xhirimet e telenovelës “Njerëz dhe fate”!
Pirja e kafesë, me pak fjalë, është një ritual i përditshëm, i cili përveçse ju jep energji dhe energji, mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës së fytyrës suaj të re dhe të shëndetshme.

Gjithashtu, duke rritur efektin e saj të dobishëm është kafeina. Ky përbërës aktiv i fuqishëm, edhe në doza të ulëta, ndihmon në frenimin e stresit dhe për rrjedhojë ngadalëson plakjen e lëkurës./E.Ç

Të fundit

Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës

Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhguese...

Debatet/ Rama: Nuk do të preket SPAK, opozita: Rezolutë e panevojshme

Kryeministri Edi Rama mbrojti rezolutën antikorrupsion në Parlament dhe qendroi gjatë votimit në seancë. Ai tha se komisioni i posaçëm hetimor nuk do të...

PS pro rezolutës antikorrupsion, opozita “abstenon” me largim

Me 76 vota pro, 2 kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi miratoi dje rezolutën antikorrupsion të propozuar nga qeveria. Çfarë synon rezoluta dhe dyshimet e...

Sot protesta e opozitës para Bashkisë, policia me plan masash: Rrugët që do të bllokohen

Opozita dhe “Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit” mbajnë sot protestën e radhës para Bashkisë së Tiranës. Duke marrë shkas nga tubimi, Policia e Shtetit...

Rama flet hapur për “Financial Times”: Marrëveshja me Italinë për emigrantët, unike!

“Marrëveshja për emigrantët është unike dhe bazohet mbi miqësinë e thellë mes dy vendeve”. Deklarata bëhet nga kryeministri Edi Rama gjatë një interviste për...

Lajme të tjera

Web TV