Kërkesa të shumta nga të huajt për apartamente ditore/ A i rriti turizmi qiratë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Çmimet e apartamenteve me qira kanë regjistruar rritje të konsiderueshme, sidomos gjatë vitit të kaluar.

Referuar Indeksit të Çmimeve të Konsumit të INSTAT, Gushti i vitit të shkuar shënoi një rritje të menjëhershme të qirave me 2.5% krahasuar me korrikun dhe pati një nivel gradual rritjeje deri në dhjetor të 2023.

Konkretisht, në muajin gusht, shtator dhe tetor, cmimet e qirave u rritën me 3.9% krahasuar me të njëjtët muaj të vitit 2022.

Rritja më e madhe vlerësohet të ketë qenë në dhjetor të vitit të shkuar me 4.9%, vlerë e cila pësoi një rënie të lehtë prej 0.5% në muajt e parë të 2024.

Në tremujorin e parë të këtij viti, qiratë janë rritur me 4.4% krahasuar me vlerat e një viti më parë. Ndërsa në 2023, rritja varionte rreth 2.4% llogaritur me tremujorin e 2022-it.

Duke parë tendencën e viteve të shkuara, parashikohet që gjatë sezonit turistik veror të 2024-ës cmimet e qirave të arrijnë kulmin. Kjo pritet të ndodhë për arsye të numrit të lartë të turistëve që rezervojnë apartamente në platformat online si Airbnb.

Si rezultat i fluksit të vizitorëve të huaj, gjatë sezoneve turistike është rritur kërkesa për apartamente me qira ditore dhe është ulur ajo për qira afatgjatë.

Ndërkohë, një ligj i ri sjell ndryshime të rëndësishme për sektorin dhe ndër të tjera synon t’i japë zgjidhje informalitetit të lartë, ku ka një mospërputhje të theksuar midis numrit të turistëve dhe deklarimeve që bëhen nga strukturat akomoduese.

Pritet krijimi i një regjistri të ri, pjesë e të cilit do të jenë dhomat e thjeshta private, apartamentet moderne, shtëpitë tradicionale, bujtinat e vilat që do përdoren në funksion të turizmit.

Lexo edhe :  Vendi në vështirësi për mësues/ Në Veri nuk ka kush të japë matematikë

Çdo sipërmarrës që ushtron veprimtarinë si strukturë akomoduese duhet të regjistrohet në QKB dhe më pas të kërkojë certifikatë kategorizimi në Ministrinë e Turizmit. Nga ana tjetër, parashikohet rëndim i gjobave për të gjithë subjektet abuzuese.

Konkretisht, kur subjektet hoteliere ushtrojnë aktivitetin pa certifikatë kategorizimi dënimi financiar me gjobë shkon nga 20 000 deri në 400 000 lekë./    S.M

Të fundit

Drejtonte makinën në efektin e drogës/ Shoferi humb kontrollin, përfundon në një banesë

Një aksident ka ndodhur në Tiranë, ku një shofer i cili drejtonte mjetin nën efektin e alkolit ka humbur...

Dedikimi prekës i Ana Likës në ditëlindjen e të ëmës së ndjerë

Pak muaj më parë motra e madhe e Ingrid dhe Inis Gjonit ndërroi jetë. Ilda Gjoni, nëna e aktores Anna Lika mbylli sytë përgjithmonë...

“Nganjëherë na ka rrëshqitur edhe këmba”, Julian Deda reagon pas daljes nga shtëpia

Aktori Julian Deda ka reaguar për herë të parë pas përfundimit të “Big Brother VIP3”. Finalisti, i cili u përball kokë më kokë me Eglën,...

Këmbimi valutor/ Çfarë po ndodh sot me monedhat e huaja?

Sot, më 28 maj 2024, dollari amerikan, blihet me 92.2 lekë dhe shitet me 93.1 lekë. Euro, blihet me 100.1 lekë dhe shitet 100.8 lekë. Franga...

Lajme të tjera

Web TV