Pasi të lexosh këtë artikull, do hash më shumë luleshtrydhe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Luleshtrydhet nuk janë vetëm të shijshme, por i bëjnë mirë shëndetit më shumë se sa mund ta mendosh. Studiuesit janë të bindur se luleshtrydhet janë shumë të fuqishme për të luftuar plakjen. Ato nuk kanë shumë kalori dhe janë plot anti-oksidantë dhe vitaminë C (këtë të fundit e kanë më të lartë se portokallet).

Ndër mineralet që i gjen në luleshtrydhe janë edhe potasiumi dhe magnezi që stimulojnë prodhimin e kolagjenit, luftojnë aknet dhe ruajnë zemrën, po ashtu normalizojnë sheqerin në gjak dhe i bëjnë mirë trurit.

Nutricionistët sugjerojnë t’i konsumosh çdo ditë, siodmos kur janë në sezonin e tyre. Por këshillohet të bëhet kujdes me alergjitë, pasi shumë fëmijë kanë alergji nga luleshtrydhet.
po ashtu, personat që kanë probleme me tiroiden, nuk duhet t’i hanë prej përmbajtjes së lartë të goitrogen-ëve (substanca që pengojnë prodhimin e hormoneve të tiroides).

Për t’i pasur në dietën e çdo ditë mundohu t’i përfshish në vakte të ndryshëm dhe në mënyra të ndryshme./E.Ç

Të fundit

Presidencialet, Biden bën kërkesën e pazakontë ndaj Trump para debatit

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, tha se do të debatojë me kreun e Shtëpisë së Bardhë, Joe Biden, por me...

Veliaj në Japoni, pritet nga kryetarja e Bashkisë së Tokios

Gjatë vizitës së tij në Japoni, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj është pritur në takim nga kryetarja e Bashkisë së Tokios, Yuriko Koike. Teksa...

“Paraqitu vetë”! Juli “harron” lojën, tremb Eglën, aktorja shpërthen në ulërima

Na ndajnë vetëm pak orë nga gjysëm finalja e Big Brother Vip Albania ku do të mësohen dhe sa banorë do ta prekin magjinë...

U fut për t’u larë në ujërat e Liqenit Artificial, i riu polak përfundon në spital

Një 25-vjeçar nga Polonia është futur ditën e sotme në Liqenin Artificial të Tiranës dhe dyshohet se ka rrezikuar të mbytet. Mësohet se i riu...

‘Çmenden’ protestuesit futen në pistë, autoritetet e aeroportit bëjnë lëvizjen urgjente

Mëngjesin e së shtunës, aeroporti i Mynihut është mbyllur sepse disa aktivistë për mbrojtjen e klimës kaluan pengesat dhe u ndodhen në pistë qysh...

Lajme të tjera

Web TV