4 arsye pse martesat e dyta mund të jenë më të lumtura

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sipas “The Marriage Foundation”, martesat që bëhen për herë të parë kanë 45% shanse që të përfundojnë në divorc, ndërsa martesat e dyta vetëm 31% çifte kanë shanse që t’i drejtohen dyerve të gjykatave për ndarje.

Por, si shpjegohet ky fenomen? A është mundur që njerëzit që martohen për herë të dytë janë më të lumtur? Ekspertët rendisin katër arsyet e bukura që në njëfarë mënyre konfirmojnë se martesat e dyta mund të jenë më të mirat!

#1 Praktika i bën çiftet më të përsosur

Martesat e dyta, sigurisht që kanë standardin e përvojës! Pas divorcit të parë, çiftet priren që të jenë më të orientuar ndaj kufijve, problemeve apo konflikteve që sjellin situata të caktuara sepse ata tashmë e dinë se çfarë funksionon dhe çfarë jo. Martesat, me gjithë kombinimin e faktorëve janë realisht një recetë e vërtetë suksesi.

#2 Të dy bashkëshortët e njohin veten më mirë

Martesat e dyta janë shpesh martesa më të lumtura, sepse njerëzit kanë mësuar të mos përsërisin gabimet e së kaluarës. Partnerët e njohin më mirë veten dhe njëri-tjetrin dhe si pasojë ata nuk rimartohen që të përfundojnë sërish në divorc, por që të jetojnë statusin e ri në çdo dimension.

#3 Çiftet duan ta bëjnë martesën në mënyrën e duhur për herë të dytë

Partnerët në një martesë të dytë janë më të orientuar drejt dëshirës që kjo lidhje të funksionojë. Kjo nuk do të thotë se martesat e para janë dështim, por njerëzit e martuar sërish e përjetojnë këtë dëshirë në një nivel tjetër. Pasi kanë përjetuar tashmë fundin e një martese, çiftet në martesat e dyta kanë më shumë vendosmëri për të mos e marrë çdo gjë si të mirëqenë.

Lexo edhe :  Kur vjen puna te kursimi, burrat e kanë më të thjeshtë se gratë, por pse?

#4 Çiftet kanë ndjenjë mirënjohjeje të theksuar

Martesat e dyta janë një shans i dytë për jetën, dashurinë, familjet etj. Ndaj, mirënjohja është një ndjesi që i plotëson çiftet që vijnë nga një divorc i parë duke hequr dorë nga kaosi dhe zhgënjimi dhe duke krijuar një vizion të ri për të ardhmen si çift./E.Ç

Të fundit

VIDEO/ Erjola Doçi feston ditëlindjen, merr urimin e veçantë nga personazhi i njohur

Një prej të ftuarave në festën e organizuar me ish-konkurrentët e “BBV3” dhe jo vetëm, ka qenë dhe moderatorja...

Kush e vrau Musolinin? Rindërtime, pyetje dhe hipoteza alternative

Në orën 16:10 më 28 prill 1945 u vranë Benito Mussolini dhe Claretta Petacci. Walter Audisio qëlloi. Apo ndoshta jo? Hipoteza dhe rindërtime. Kush i...

Një tjetër mister rreth piramidave u zgjidh, si i ndërtuan egjiptianët në shkretëtirë?

Si ndërtuan egjiptianët piramida në shkretëtirë, duke transportuar gurë gjigantë, pa mjete teknologjike? Ata shfrytëzuan një degë të Nilit, e cila tani është zhdukur. Përveç...

Historiani Alexey Komarov: “Ndihmë e paçmuar” për çlirimin e Norvegjisë prej nazistëve

80 vjet më parë u nënshkrua një marrëveshje midis BRSS dhe Norvegjisë Svyatoslav Knyazev, Ekaterina Kiyko 80 vjet më parë, më 16 maj 1944, vendet anëtare...

28 maj 1937/ Wolgsvagen, makina popullore që u motivua nga Nacional Socialistët gjermanë

Themelohet prodhuesi gjerman i automjeteve Volkswagen. Volkswagen përkthehet si “makina e popullit” në gjuhën gjermane. Slogani aktual i reklamave ndërkombëtare të kompanisë është thjesht...

Lajme të tjera

Web TV