Paralajmëron Orban: Perëndimi është një hap larg dërgimit të trupave në Ukrainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Jemi një hap larg dërgimit të trupave nga Perëndimi në Ukrainë”.

Ky është paralajmërimi i kryeministrit hungarez Vikton Orban në një postim në llogarinë e tij në Facebook.

“Është një vorbull lufte që mund ta tërheqë Europën në humnerë. Brukseli luan me zjarrin. Në Europë atmosfera është ajo e luftës dhe politika dominohet nga logjika e luftës. I shoh të gjithë duke u përgatitur për luftë”, tha ai.

Megjithatë, Orban specifikon se vendi i tij duhet të qëndrojë jashtë.

“Ne hungarezët e dimë se çfarë është lufta. Na mjaftoi. Jam i bindur se duhet të qëndrojmë larg kësaj lufte. Kjo nuk është lufta jonë. Ne nuk duam luftë dhe nuk duam që Hungaria të bëhet sërish lodra e fuqive të mëdha. Pra, ne duhet të avokojmë për paqen në shtëpi, në Bruksel, në Uashington, në OKB dhe në NATO”, përfundoi ai,

Në fillim të kësaj jave, gjatë një fjalimi në një ngjarje në Budapest, Orban akuzoi liderët europianë për përdorimin e “logjikës së luftës” mes pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia.

Ai ka bërë një sërë deklaratash të diskutueshme për Ukrainën, duke e quajtur atë një “protektorat” të Perëndimit. Orban përsëriti gjithashtu propozimin e tij se Ukraina duhet të jetë një “zonë neutrale” midis Rusisë dhe vendeve të NATO-s./kb

Të fundit

“Mbas datës 6 të premtoj…”, Albani uron për ditëlindje Miriamin me fjalët më të bukura

Miriam Cani është prej kohësh një këngëtare që njihet për zërin e saj të ëmbël dhe të mrekullueshëm. Së...

“Qershori nis me 37° C”/ Meteorologia: Vera starton shumë egër

Meteorologia Lajda Porja ka bërë parashikimin e motit për muajin qershor, duke qenë se edhe dy ditë na ndajnë nga hyrja zyrtare në stinën...

‘Me i pas dy jetë ti kisha dhënë ty’, publikohet kënga e Kombëtares përpara ‘Gjermani 24’

Më shumë se një këngë, himni që do shoqërojë Kombëtaren në finalet e Europainit 2024 është një mesazh i shkëlqyer promovimi për Shqipërinë. Albania, kështu...

Nuk e fitoi dot “BBV3”, rrëfehet si asnjëherë më parë Jul Deda, zbulon gabimin që bëri

Julian Deda ishte këtë të enjte në “Ftesë në 5” ku ka folur “shtruar” për eksperiencën e tij në Big Brother Vip, të cilës...

Kuvendi i hap dritën jeshile ngritjes së komisionit anti-SPAK

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion u miratua në Kuvend në seancën e së enjtes. Komisioni u miratua me 74 vota pro, teksa 12 ishin kundër...

Lajme të tjera

Web TV