test

Si ndikon dieta me kalori të ulëta në trupin tonë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dieta luan rol kryesor në mënyrën se si trupi ynë moshohet, ndaj studiuesit kanë nisur një seri kërkimesh për të kuptuar lidhjen e kalorive dhe ushqimit me mënyrën si funksionon organizimi. Shumë studime në kafshë ka zbuluar se limitimi i kalorive rrit jetëgjatësinë, efekt ky i vlefshëm edhe te njerëzit.

“Ka shumë arsye pse ulja e kalorive mund të ndikojë në shtimin e jetëgjatësisë, por kjo teori është ende në studim”, deklaron Waylon Hastings, studiues në shkollën e mjeksisë “Tulane”.
Më tej, ai shpjegon në teori se gjithçka ndodh në qelizë nga ushqimi luan rol me rëndësi për këtë teori.

“Kur kosumohet energjia brenda një qelize, mbetjet e atij procesi shkaktojnë stres oksidativ që dëmton ADN-në dhe e shkatërron qelizën. Kur qeliza e një personi konsumon më pak energji prej deficitit kalorik, ka më pak humbje dhe qeliza nuk thyhet aq shpejt”, shpjegon Hastings.
Në vazhdimësi të këtij procesi, theksohet se çdo qelizë që vdes, riprodhohet nga trupi mes materialit të ADN-së. Mosha, stresi, sëmundjet, dieta dhe materiali genetik, të gjitha kanë ndikimin e tyre në riprodhimin e qelizave.

Për të eksploruar këto efekte, u studiuan 175 persona për 24 muaj me ulje kalorish në dietë.

Pas një viti në dietë me kalori të ulëta, pjesëmarrësit i humbën të ashtuquajturit telomeres që përmbajnë materialin genetik të qelizës më shpejt sesa personat me dietë standarde. Por pas dy vitesh kur pesha e tyre u normalizua, po ndodhte e kundërta.

“Ky studim tregon sa komplekse është ulja e kalorive dhe efektet e saj në trup”, u shprehën studiuesit.

Si përfundim, kërkohet që të ndërmerren më shumë studime për të kuptuar se si kaloritë mund të zgjasin jetën e njerëzve, megjithatë ky studim ka zbuluar disa detaje që inkurajojnë dietat që në thelb kanë uljen e kalorive./E.Ç

Të fundit

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Anglia zhgënjen në Frankfurt, barazim me gola ndaj Danimarkës

Anglia barazoi 1-1 me Danimarkën në Frankfurt, në përballjen e vlefshme për Europianin.  “3 luanët” realizuan të parët me Harry Kane, në minutën e...

Lajme të tjera

Web TV