Dita e Librit, mes leximeve dhe trëndafilave

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

nga Mauretta Capuano

 

Takime me shkrimtarë, lexime, prezantime librash, lexime të përbashkëta, emisione, konferenca.

Po shpërthejnë iniciativat për Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit, të vendosur nga UNESCO, e cila festohet më 23 prill, ditën e vdekjes së Shekspirit, Servantesit dhe Garcilaso de la Vegas, ndër autorët më të mëdhenj të letërsisë universale.

Në Katalonjë ne festojmë Shën Gjergjin (Sant Jordi) dhe është tradicionale që burrat t’u dhurojnë një trëndafil grave më 23 prill dhe të marrin një libër në këmbim. ‘Një anije me libra për në Barcelonë’ niset nga Italia dhe në këtë edicion, XII, ka mbi 500 pasagjerë që udhëtojnë nga Civitavecchia për të arritur në kryeqytetin e Katalonjës, i cili është një triumf i trëndafilave dhe librave. Në bordin e anijes, me të ftuar nderi shkrimtarin spanjoll Juan Gomez Barcena, shkrimtarë dhe artistë përfshirë Gabriella Genisi, Giampaolo Simi, Roberto Riccardi, Carola Carulli, Anna Maria Gehnyei, Peppe Millanta dhe Francesca Andronico. Kantautori Patrizia Cirulli, e cila ka muzikuar dhe interpretuar poezi nga Garcia Lorca, Frida Kahlo, Quasimodo, D’Annunzio, Alda Merini, Eduardo De Filippo, do të bëjë duet me aktorin Gino Manfredi i cili do të lexojë disa këngë nga këta të mëdhenj. poetët.

Në Ditën Botërore të Librit ngrihet perdja edhe e edicionit të katërmbëdhjetë të Majit të Librit me mbretëreshën e letërsisë italiane, Dacia Maraini, e cila më 23 prill do të jetë në dialog në Qendrën e Librit dhe Leximit në Romë, me profesorin dhe eseisten. Guido Vitiello, i cili leximit ia kushtoi veprën e tij të fundit, Leximi i lumtur (Il Saggiatore). Nderimet ishin presidenti i Cepell Adriano Monti Buzzetti dhe drejtori Luciano Lanna.

23 Prilli është gjithashtu një pikënisje e rëndësishme për inaugurimin në Strasburg, qytetin simbolik dhe shtëpinë e Bashkimit Evropian, të rolit të tij për vitin 2024 si Kryeqyteti Botëror i Librit 2024 i UNESCO-s: më 26 prill do të ketë një mbrëmje të veçantë kushtuar librave italianë të drejtuar nga shkrimtarja dhe mësuesja Kareen De Martin Pinter. Organizuar nga Instituti Italian i Kulturës i Strasburgut, ngjarja është pjesë e Leximit të Madh i cili do të jetë lajtmotivi i javës inauguruese (23-28 prill) në Strasburg, Kryeqyteti Botëror i Librit të UNESCO-s.

Lexo edhe :  Carlo Conti, prezantues dhe drejtor artistik i Sanremo 2025 dhe 2026

Leximi është protagonist, mes Ditës Botërore dhe Panairit të Librit, nga 9 deri më 13 maj në Torino, i nismave të TikTok që do të shpallin fituesit e edicionit të parë të Çmimeve të Librit TikTok më 11 maj në Lingotto. Vitet e fundit, #BookTok ka tërhequr vëmendjen me gati 32 milionë postime të krijuara duke përdorur hashtag, por këtë vit horizonti zgjerohet në SalTo24, duke u ndërthurur me 7 fushat tematike të Show në thellësi me disa biseda dhe intervista të drejtpërdrejta. Ndër ngjarjet në të gjithë Italinë, spikat ato të Torino che legge, eventi i krijuar për të festuar Ditën Botërore të Librit, organizuar nga Forumi i Librit me qytetin e Torinos, bibliotekat qytetare dhe rrethet, kushtuar këtë vit leximit me zë të përbashkët. Po ashtu për Ditën ka mbërritur Bing Bunny, protagonisti i një prej serialeve të animuar më të pëlqyer nga djemtë dhe vajzat parashkollore, me 5 miliardë shikime në YouTube, i cili do të jetë në qendër të një fushate për të rritur ndërgjegjësimin dhe promovimin e leximit të përbashkët. Perlë e vogël është fokusi i Nati per Leggere në leximin në familje që në moshë të vogël, madje edhe më parë në barkun e nënës, e cila “është një nga praktikat më të thjeshta të përditshme që një prind mund të adoptojë për të ndihmuar djalin ose vajzën e tyre të rritet mirë. “ me rekomandime leximi sipas grupmoshave. Për shembull, nga mosha 3-4 vjeç, fëmijëve me të vërtetë u pëlqejnë historitë që flasin për jetën e përditshme, në të cilat ata mund të merren me realitetin e tyre të lojës, shkollës dhe përvojës. Projekti i promovuar nga idhulli Bing quhet zakone të mira dhe tashmë ka përfshirë mbi 8 milionë familje italiane në promovimin e mirëqenies së fëmijëve 0-6 vjeç.

Të fundit

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke...

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Profesionet e lira/Drejtoria e Tatimeve sqaron përditësimin e kodit ekonomik për bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se bizneset që nuk ofrojnë shërbime profesionale sipas përcaktimeve të vendimit me listën analitike, por ndërkohë figurojnë...

Lajme të tjera

Web TV