Ushqimet që mund t’i hani sa të doni sepse nuk ndikojnë në peshë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndonjëherë, humbja e peshës duket si një udhëtim i pafund. Nga numërimi i kalorive deri te vëmendja ndaj madhësisë së porcioneve, gjetja e recetave të shëndetshme në internet, ndjekja e dietave të caktuar dhe sërish lufta me kilogramët e tepërt vazhdon.

Po sikur t’ju themi se ka disa ushqime që mund t’i hani (praktikisht) sa të doni pa shtuar peshë? Fruta, perime apo kokoshka që janë të gjitha të mbushura me pak kalori dhe nuk prishin asnjë përpjekje tuajën për të humbur peshë.

Frutat janë një zgjedhje e mirë pasi janë të pasura me karbohidrate nga sheqernat, ndaj pavarësisht sasisë që hani ato jo vetëm që nuk ndikojnë në peshën tuaj, por i shtojnë vlerat ushqyese organizmit tuaj. Kjo listë me fruta, perime dhe drithëra rrit energjinë fizike dhe ndjesinë e ngopjes duke ju mbajtur në këtë gjendje për orë të tëra, pa pasur nevojën të kaloni nga frigoriferi.

#1 Shalqiri

#2 Mollët

#3 Kokoshkat

#4 Bananet (të verdha dhe jeshile)

#5 Mjedrat

#6 Shegët

#7 Domatet

#8 Drithërat

#9 Kungulli

#10 Qitro

#11 Frut pasioni

#12 Spinaqi

#13 Kungull jeshil

#14 Edamame (familja e bishtajave)

#15 Spec djegës

#16 Selino/E.Ç

Të fundit

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

Lajme të tjera

Web TV