test

Disa norma sjelljeje që duhet t’u mësohen fëmijëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nëse kthejmë kokën rrotull për të parë përditshmërinë mes punës, kolegëve, të afërmve, le ta pranojmë që ka shumë doza vrazhdësie dhe mënyra sjelljeje jo të pranueshme që nisin që në moshë të vogël.

Sipas një raporti të publikuar vitin e kaluar nga “King’s College” në Londër, 52% e prindërve në Shtetet e Bashkuara besojnë se sjelljet e mira janë në rënie gati 25% nga viti 1990. Ky është momenti i artë që t’u mësoni fëmijëve disa norma sjelljeje që mund të përvetësohen që në moshën nëntë vjeçare. Pavarësisht orareve të zgjatura në punë dhe mbingarkesës është detyra e prindërve dhe jo e dadove apo kujdestarëve që të merren me edukimin e fëmijëve.

Nëntë norma sjelljeje dhe edukate mund të mësohen që në moshë të vogël. Ja disa nga më të rëndësishmet:

-Thoni “të lutem” dhe “faleminderit”

-Prisni radhën tuaj për të folur

-Thoni “më falni”

-Mos bëni komente për pamjen e dikujt tjetër

-Shmangni ofendimet

-Kërkoni leje kur doni të flisni

-Pyesni të tjerët nëse kanë nevojë për ndihmë

-Trokisni në dyert e mbyllura

-Shprehni falënderimin dhe mirënjohjen/E.Ç

Të fundit

Shqiptari ngacmon tifozen më ‘hot’ në botë, çfarë s’u pa gjatë ndeshjes Kroaci-Shqipëri

Të gjithë sytë e shqiptarëve ishin në Hamburg një ditë më parë, aty ku Kombëtarja u përball me Kroacinë....

Fiton garën për kreun e ri të NATO, kush është “pëshpëritësi i Trump”

Kryeministri holandez në largim, Mark Rutte, ka fituar garën për t’u bërë kreu i ardhshëm i NATO-s në një moment të rrezikshëm për aleancën...

Panik në Berat/ 7-vjeçari bllokohet brenda në banesë, ndërhyn zjarrfikësja

Një çift bashkëshoshtësh, banues në lagjen “30-Vjetori” në Berat, kanë dalë nga banesa për të bërë pazar, duke lënë në gjumë fëmijën e tyre...

Kylie përlotet nga komentet për pamjen e saj: Dukesh e vjetër

Kylie Jenner është përlotur pas komenteve negative që ka marrë për pamjen e saj. Në episodin e ri të sezonit 5 të “The Kardashians”,...

Dumani e Kraja hetojnë Metën dhe Berishën/ I dërguari i Blinken shkon në SPAK

Koordinatori për Anti-Korrupsionin Global Richard Nephew ishte sot në godinën e SPAK për të parë nga afër në veprim institucionet gjyqësore shqiptare, mes tyre dhe atë...

Lajme të tjera

Web TV