Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Klarita Gërxhani, shqiptarja që u bë anëtare e Akademisë së Shkencave në Holandë

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Akademia Mbretërore Holandeze e Arteve dhe Shkencave (KNAW) ka zgjedhur 17 anëtarë të rinj – shkencëtarë të dalluar nga të gjitha disiplinat – për jetën, duke përfshirë profesoren e socio-ekonomisë së VU Amsterdam, shqiptaren Klarita Gërxhani.

  Klarita Gërxhani, si ekonomiste, kryen kërkime inovative në kryqëzimin e ekonomisë dhe sociologjisë. Hulumtimi i saj fokusohet në institucionet, statusin social dhe mekanizmat prapa paragjykimeve gjinore dhe pabarazisë në tregun e punës.

  Ajo është gjithashtu e interesuar për ekonominë informale, si puna e zezë dhe strategjitë e rekrutimit të punëdhënësve. Në kërkimin e saj, ajo kombinon metoda të ndryshme, duke përfshirë eksperimentet laboratorike dhe në terren dhe të dhënat e anketimit. Për shembull, ajo demonstroi përmes eksperimenteve se gratë performojnë njësoj mirë si burrat në një detyrë matematike për aq kohë sa mund të punojnë të izoluara. Megjithatë, sapo dëgjojnë se do të krahasohen me të tjerët, performanca e tyre bie, ndërsa meshkujt priren të performojnë më mirë. Kjo është për shkak të stereotipeve të rrënjosura thellë gjinore në lidhje me kompetencën dhe ndjeshmërinë, siç tregon Gërxhani. Pjesa më e madhe e kërkimit të saj ka implikime politike, për shembull, për të promovuar diversitetin dhe barazinë në organizata: nuk mjafton thjesht të punësosh më shumë gra dhe njerëz me prejardhje të ndryshme. Stereotipet gjithashtu duhet të sfidohen dhe aranzhimet e punës duhet të rregullohen.
  Të dish kur krahasohesh
  Kur e dinë se performanca e tyre do të krahasohet me të tjerët, performanca e burrave përmirësohet ndërsa performanca e grave bie, sipas hulumtimit eksperimental nga Gërxhani. Arsyet kryesore janë se në një mjedis të tillë konkurrues, burrat besojnë se janë më të mirë se gratë, ndërsa gratë reduktojnë performancën e tyre për shkak të respektimit të një stereotipi të përshkruar për të qenë të sjellshëm dhe për të mos dëmtuar të tjerët.

  Në këtë hulumtim, ajo kombinon njohuri nga ekonomia e sjelljes se si gratë dhe burrat konkurrojnë me njohuritë nga sociologjia mbi statusin social. Gërxhani shpjegon: “Nga hulumtimet në ekonomi, ne e dimë se burrat performojnë më mirë kur duhet të konkurrojnë me gratë për të njëjtën punë ose promovim. Ndërsa gratë kanë tendencë të mos performojnë më mirë kur ka konkurrencë.”

  Lexo edhe :  Monitorimi i karburanteve/ Doganat marrin “nën kontroll” situatën, pritet ulje e çmimit

  Hulumtimi i saj kontribuon në këtë njohuri duke treguar se edhe kur nuk ka punë ose burime të tjera në lojë, por ka thjesht një krahasim midis performancës së burrave dhe grave, burrat i kalojnë gratë. “Kjo ka të bëjë me statusin social”, shpjegon Gërxhani. “Në pesë eksperimente të ndryshme laboratorike, ne kishim studentë të zgjidhnin një problem të thjeshtë matematikor. Gratë dhe burrat ishin njësoj të mirë në të. Rezultatet ndryshuan kur i thamë një grupi pjesëmarrësish se ata do të renditeshin në bazë të performancës së tyre dhe se renditja e tyre do të ishte i njohur nga një bashkëmoshatar: Burrat e këtij grupi zgjidhën rreth 40 për qind më shumë probleme matematikore sesa gratë në grup.”

  Hulumtimi gjithashtu ofron njohuri mbi mekanizmat themelorë. Besimi i vetëdijshëm ose nënndërgjegjeshëm i burrave se ata janë më të mirë se gratë i bën burrat të shkëlqejnë në mjediset konkurruese. Gratë, nga ana tjetër, performojnë dobët kur krahasohen, sepse besojnë se duhet të jenë të sjellshme dhe të mos dëmtojnë të tjerët. “Femrat nuk besojnë se janë më të këqija se meshkujt, por e marrin parasysh normën shoqërore që ‘gratë duhet të jenë të mira dhe empatike’. Si rezultat, ato nuk performojnë më mirë”, shpjegon Gërxhani.

  Organizatat që përdorin rishikimet e performancës duhet të jenë të vetëdijshme për këto efekte të sjelljes, thotë Gërxhani. Është një nga arsyet pse ajo mendoi të kishte një pozicion menaxherial dhe përfundoi në Vrije Universiteit Amsterdam, Shkolla e Biznesit dhe Ekonomisë. “Tani unë jam vetë një menaxher dhe kam një ndikim në politikë, për shembull në lidhje me rishikimet e performancës, vlerësimet dhe barazinë në vendin e punës.”

  Të fundit

  U largua nga shtëpia, djali i Madonnas: S’kam para për ushqim

  Djali i Madonna-s, David Banda, me sinqeritet ka treguar se si duket jeta e tij që kur u largua...

  Vapa shton rastet me meningit, mjekja paralajmëron: Infeksioni prek trurin dhe zemrën

  Temperaturat e larta, që na shoqëruan për afro dy javë, përveç problematikave të shumta kanë shkaktuar rritje të numrit të pacientëve me encefalit dhe...

  Ndodh ndryshimi që pritej prej kohësh në Jug / Çfarë ndodhi me hotelet

  Thuajse dy javë më parë ishte e vështirë të siguroje për fundin e korrikut apo për gushtin një hotel me çmim ekonomik në Sarandë....

  Britania ndryshon ligjin, i jep përparësi kërkesave për azil nga shqiptarët

  Laburistët do t'i japin përparësi kërkesave për azil të atyre nga vendet "të sigurta" në përpjekjet për të përballuar numrin e madh të rasteve,...

  Vapa shton stresin/ Mjekët: Qëndrimet e gjata në diell shkaktojnë nervozizëm

  Temperaturat e larta shtojnë problemet me shëndetin mendor gjatë stinës së verës. Shqetësimet shfaqen si pasojë e qëndrimit me orë të gjata në diell....

  Lajme të tjera

  Web TV