Bota

A do t’i kërkojë Serbia falje Kosovës? Ja si përgjigjet presidenti serb

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, nuk ka gjetur kurajën të reagojë nëse ai si lider serb do të kërkojë falje për krimet që Serbia ka kryer ndaj shqiptarëve të Kosovë. “Të gjithë kanë kryer krime”, ka thënë ai. Vuçiç u...

Greqia goditet nga stuhi dëbore dhe erëra të forta

Egjeu dhe Greqia janë goditur nga stuhi dëbore dhe erëra të forta. Transmetuesi shtetëror grek ERT shkruan se stuhia ka shkaktuar dëme të shumta në tokë dhe probleme në trafikun detar. Udhëtime të shumta tragetesh u anuluan për shkak të...

Trump kërcënon se do të bombardojë vendet kulturore të Iranit

Donald Trump ka lëshuar një paralajmërim të ri për Iranin mes tensionit në rritje midis Teheranit dhe Uashingtonit lidhur me vendimin e tij për të urdhëruar vrasjen e Qassem Suleimani javën e kaluar. Me anë të një statusi në Twitter...

“SHBA do të jetojë ditë të zeza”, vajza e gjeneralit kërcënon amerikanët

" Trump është i çmendur, mos mendoni se gjithçka ka përfunduar me martirizimin e babait tim," tha vajza e komandantit ushtarak iranian Qassem Soleimani, Zeinab Soleimani. Deklarata e fortë e vajzës së Suleimanit u bë ceremoninë  e varrimit të gjeneralit....

Çmenduria njerëzore, fut nipin 2 vjeç në frigorifer për një Snap

Një i ri në Marsejë të Francës është arrestuar pasi ka futur në frigorifer nipin e tij të zhveshur. Qëllimi i këtij gjesti nga ana e adoleshentit ishte që të realizonte një video për në Snap. Adoleshent u arrestua në...

Temperatura të larta, çudia vjen nga Norvegjia

Edhe pse ngrohja globale është konsideruar si legjendë urbane, ngjarjet e fundit të globit tregojnë të kundërtën. Çudia më e madhe vjen nga Norvegjia pasi konsiderohet si një nga vendet më të ftohta, por termometri tregonte 19 gradë Celsius,...

Gjurmë meteori natën e Vitit të Ri në zonën e Modenës: “Mos i prekni”

Këshilla e ekspertëve: "Nëse gjeni një gur të errët dhe të thyer, mos e prekni. Bëni fotografi dhe raportojeni në Institutin Kombëtar të Astrofizikës" Një çiklist nga Emilia, Davide Gaddi, gjeti copëza meteori në natën e ndërrimit të viteve në...

Golden Globes, ja cilët fituan çmimet e mëdha

Pak orë më parë u transmetua drejtpërdrejt nga The Belvery Hilton në Beverly Hills, Kaliforni ceremonia  e 77 e ndarjes së çmimeve Golden Globes. Në këtë event të rëndësishëm morën pjesë personazhe të ndryshme nga bota e kinematografisë, muzikës...

Hedhja e kryqit në ujë, era merr me vete priftin në det

Besimtarët të shumtë ortodoks kudo në botë janë bashkuar sot për të bërë ritin e edhjes së kryqit në ditën e Ujit të Bekuar. Ky rit përfshin hedhjen e një kryqi në ujë më 6 janar dhe të gjithë besimtarët...

Përfundon takimin me Thaçin, Kurti: “Nuk mund të kthehemi mbrapa”

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti pas takimit me presidentin Hashim Thaçi, ka dhënë një deklaratë për mediat. Kurti ka thënë se shpreson që të takohen sa më parë me LDK-në për t’i finalizuar takimet me një marrëveshje për koalicion. “Unë...

Të fundit

Euro bie në rekord historik/ Kursi i këmbimit, 16 prill 2024

Sot, më 16 prill 2024, në tregun valutor, dollari amerikan blihet me 94.4 lekë dhe shitet 95.4 lekë. Euro sot...

16 prill 1521/ Martin Luter nuk pendohet, mban fjalim në kuvendin e Vormit

Më 16 prill të vitit 1521, Martin Luter arrin në kuvendin e Vormit, ku klerikët shpresonin që ai të pendohej për mosbindjen ndaj kishës....

Një vaksinë orale mbron nga infeksionet e përsëritura të urinës për vite me radhë

Një spray që duhet aplikuar nën gjuhë redukton shfaqjen e infeksioneve urinare dhe mund të zvogëlojë përdorimin e antibiotikëve, të cilët nuk janë gjithmonë...

Të gjakosur/ Artistët ukrainas shkatërrojnë stereotipet e portreteve të refugjatëve

Për hyrjen e Ukrainës në Bienalen e Venecias të këtij viti, dy artistë u kërkuan refugjatëve t'i ndihmonin ata të krijonin një portret 'të...

Unë besoj në një Izrael tjetër –që nuk është përcaktuar nga Netanyahu e miqtë e tij

Izraeli që takoj çdo ditë përbëhet nga njerëz që duan të krijojnë një rrugë drejt paqes dhe sigurisë për të gjithë Naama Lazimi Unë po e...