I Ditës

Kanë paralajmëruar bojkot, opozita parlamentare në takim me Yuri Kim

Pasi u arrit marrëveshja për Reformën Zgjedhore midis tre partive politike, PS-PD-LSI, tani janë deputetët e opozitës parlamentare që duhen bindur për ta votuar këtë reformë në Parlament. Në orën 10:00, deputetët do të priten në takim nga ambasadorja amerikane,...

Zbardhet dokumenti me 12 pika i firmosur nga Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore

Në përfundim të mbledhjes së sotme të Këshillit Politik, 4 anëtarët kanë firmosur marrëveshjen me 12 pika për kodin e ri zgjedhor. Në dokument në gjuhën angleze janë pikat e dakordësuara, ku në krye të listës renditet ajo e përfshirjes...

48 vjet e 8 muaj burg për 10 trafikantët Shqipëri-ShBA-Kanada

Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, ka zbardhur sot vendimin për 10 personat e akuzuar si pjesë e një grupi kriminal që merreshin me falsifikim të vizave e dokumenteve. Togat e zeza dënuan me 48 vjet e...

Protestat për vdekjen e afro-amerikanit dhe dezinformatat që pushtuan mediat sociale

Një buqetë me lule dhe disa qirinj ndodhen në derën e një kabine në qendër të qytetit Oakland, Kaliforni. Dy vrima plumbash shenjojnë xhamat e saj. Këtu u qëllua fatalisht Dave Patrick Underwood, 53 vjeç, pasditen e së premtes,...

Historia e 9 kryeministrave të Kosovës, nga Hashim Thaçi te Avdullah Hoti

Nga ROLAND QAFOKU Dy shtete, dy qeveri dhe dy histori të kryeministrave. E gjithë historia e kombit shqiptar i ngjan dy kokave të shqiponjës të stampuar në flamur. Ndërsa në 108 vite të shtetit të Shqipërisë janë 33 kryeministra, në...

Shefi i policisë: Policë të inkriminuar që i bëjnë dosje Ardi Veliut

Agim Basha është një oficer i njohur karriere në policinë e shtetit që ka mbajtur disa detyra të larta dhe i vlerësuar maksimalisht. Akualisht është pedagog në Akademinë e Policisë. Në një status në Facebook ai ka marrë sot...

Tokë me 7501/Gazeta “Fjala” zbardh procesverbalin, si do të merren tapitë për 1 milion parcela

Ligji i ri që ka shkuar në Kuvend, kush humb të drejtën mbi pronën dhe afatet për të marrë dokumentin e pronësisë. Gazeta “Fjala” zbardh procesverbalin e Komisionit të Ligjeve, Artan Lame: Janë 220 mijë familje që do të...

Largohen nga puna 80 punonjës të tatimeve, “Fjala” zbardh arsyen e pushimit të tyre

Pas heqjes së masave me të cilat po përballej vendi ynë për shkak të pandemisë dhe rikthimit në normalitet, 80 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve kanë mbetur të papunë. Burime nga Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve për “Fjala”...

Tapitë Online/Kadastra: Ja procedurat dhe tarifat e reja

Agjencia e Kadastrës publikon procedurat e reja për marrjen e certifikatës së pronësisë. Tri dokumentet e pronësisë që mund të merren online nga portali qeveritar e-albania Agjencia Shtetëore e Kadastrës publikon procedurat dhe tarifat e reja që do të...

Të fundit

Moment historik/ Shkencëtarët kinezë zhvillojnë kurën për shërimin e diabetit

Në një moment historik të rëndësishëm të mjekësisë, shkencëtarët kinezë kanë shëruar me sukses diabetin tek një pacient duke...

Merret vendimi, vizitorët do paguajnë më shumë për të vizituar Kullën Eiffel

Këshilli i qytetit të Parisit ka rritur çmimin e hyrjes në Kullën Eiffel për të mbledhur më shumë para për restaurimin e kullës, pasi...

Pse flamingot janë rozë?

Flamingot janë të njohur për pendën e tyre të gjallë rozë, e cila mahnit vëzhguesit në mbarë botën. Faktori mbizotërues që kontribuon në ngjyrën...

Asfaltimi i rrugëve në Farkë, Veliaj: I japim vlerë si qendrës, ashtu edhe periferisë

Ekipet e terrenit në Bashkinë e Tiranës kanë vijuar punën asfaltimin e rrugëve në zonën e Farkës, në kryeqytet. Veliaj shprehet se puna po vijon...

Profesionet e lira/Drejtoria e Tatimeve sqaron përditësimin e kodit ekonomik për bizneset

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka sqaruar se bizneset që nuk ofrojnë shërbime profesionale sipas përcaktimeve të vendimit me listën analitike, por ndërkohë figurojnë...