Dossier

Dossier/ Jashtëtokësorët, historia e vërtetë pas mitit të zonës 51

Në 70 vitet e fundit për ta është folur aq shumë, por në të gjitha rastet informacionet kanë qenë jo të plota. Materiale të filmuara, fotografi të shkrepura, dëshmi gojore, të gjitha flasin për objekte që fluturojnë në mënyrë...

Tirana 1950: Pionierë, Partia ju uron Vitin e Ri

Mund ta cilësosh edhe si “surprizë” që na vjen nga një kohë e largët. Ja si duket Tirana e vitit 1950, pikërisht në periudhën e ndërrimit të viteve. Propagandë nëpërmjet festës. Në faqen e tij në Facebook, Valter Gjoni, studiues por...

Titaniku, publikohen biletat reale të udhëtimit në vitin 1912

Ky imazh bilete, publikuar se fundmi nga Vintage News Daily, është e pasagjerëve që udhëtonin në klasin e tretë, të cilët kishin hipur në anijen e famshme “RMS Titanic”. Titanik ishte një anije britanike për pasagjerë e cila u fundos...

35 foto që përkufizojnë modën e grave në vitet ‘40

Moda e grave në vitin 1940 ishte ajo për krijimin e një siluete klepsidër, me detaje mashkullore: supet e mbushura, me bel të lartë dhe funde të linjës A, që zbrisnin në gju. Kjo ishte forma e përditshme në...

1913/ Esat Pasha telegram Ismail Qemalit: Mos sulmo Serbinë

“La Gazette de France” ka botuar, të enjten e 20 nëntorit 1913, në ballinë, telegramin ekskluziv të Esat Pashës dërguar asokohe Ismail Qemalit në lidhje me një sulm të organizuar nga krerët shqiptarë ndaj Serbisë, të cilin, Aurenc Bebja,...

Fotografia që u kushtohet 8 milion kuajve të vrarë në një Luftë

Dossier/ “Kuajt e Luftës”, fotografia ku pozojnë 650 oficerë amerikanë dhe që u kushtohet 8 milion kuajve të vrarë në Luftën e Parë Botërore “Një foto sa një mijë fjalë”, nuk është vetëm një slogan. Kështu mund të konsiderohet dhe...

Rovaniemi, historia e çuditshme e qytetit ku “lindi” Santa Klausi

Valter Gjoni: Si e takova Santa Klausin në koordinatën 66º 32’ 35” në Arktikun e Veriut  Nga Leonard Veizi   Është Krishtlindje… Për të gjithë ata që nuk besojnë, fëmijë të zhgënjyer nga ëndrra apo të rritur bindshëm që e mohojnë, Babagjyshi i...

Bukureshti, qyteti i kontradiktave 30 vjet pas Çausheskut

Rumania “fshin” pallatin Çaushesku, duke ndërtuar një mega katedrale para saj Në Bukuresht, kryeqendrën e Rumanisë po bëhet një ndërtim gjigant. Në këtë mënyrë rumunët po “mbulojnë” pallatin Çaushesku, duke ndërtuar një mega katedrale para saj. Për Kishën Ortodokse vendase,...

DOSSIER/ Pashalimani, si erdhën anijet luftarake nga Rusia në Shqipëri

ARKIVA/ Marrëveshja për bazën detare në Gjirin e Vlorës, më 12 shtator 1957. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral-major Arif Hasko, nënshkroi ndihmën e madhe ushtarake nga BS-ja Të gjitha vendet që u prekën nga Lufta e Dytë Botërore, dolën...

Të punosh në ndërtesën më të madhe në botë, aty ku montohen avionët

Si është të punosh në ndërtesën më të madhe në botë? Boeing Everet, flota e lëvizshme që ndërton avionët gjigantë Për të ndërtuar një flotë me avionë gjigantë, kërkohet një ndërtesë e madhe. Fabrika Boeing Everet, e krijuar për të...

Të fundit

Projektligji për komunikimet elektronike/ Balluku: Risi aksesi ndaj shërbimeve digjitale

Këtë të enjte po diskutohet në kuvend projektligji për komunikimet elektronike. Gjatë fjalës së saj, Ministrja e Infrastrukturës dhe...

“E kryem për miqësi”/ Dëshmia e plotë e Aliajt: Pasi planifikuam rrahjen, ndoqëm avokatin

Është zbardhur dëshmia e plotë e 32-vjeçarit Dorian Alia, një prej autorëve të dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, teksa është i vetmi që...

Luhatje të euros në treg, blerjet e bankave dhe importuesve mposhtin fluksin e turistëve

Grafikët e këtyre ditëve të fundit në kursin e këmbimit të monedhës europiane dhe asaj shqiptare tregojnë një forcim të përkohshëm të së parë...

Do zgjasë mrekullia e Rinasit?

Nga Fatos Çoçoli Në qershor 2018, Rinasi klasifikohej ndër aeroportet më të shtrenjtë të Evropës. Sot është aeroporti me biletat më të lira në botë Në...

Policët 100 euro/dita, më 2 qershor Italia merr në dorëzim kampin e Shëngjinit

Punimet në qendrën pritëse të emigrantëve në Shëngjin nga pala italiane kanë ecur me shpejtësi dhe kanë përfunduar, ndërsa në Gjadër janë drejt fundit...