Dossier

14 prill 1865/ Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës u vra nga aktori i njohur amerikan John Wilkes Booth ndërsa...

Ekskluzive / Shkresa që Esad Pasha i dërgoi gazetës “Le Temps” pak çaste para se të vritej nga Avni Rustemi (13 qershor 1920)

Nga Aurenc Bebja (Francë) “Le Temps” ka botuar, të martën e 15 qershorit 1920, në ballinë, shkresën që Esad Pashë Toptani i kishte dërguar pak çaste para se të vritej nga Avni Rustemi, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos),...

Shkresa që Esad Pasha i dërgoi gazetës “Le Temps” pak çaste para se të vritej

“Le Temps” ka botuar, të martën e 15 qershort 1913, në ballinë, shkresën që Esad Pashë Toptani i kishte dërguar pak çaste para se të vritej nga Avni Rustemi. Nga Aurenc Bebja   Një shkresë nga Esad Pasha   Pikërisht dje, vetëm disa minuta para se...

Ditari i panjohur i Enver Hoxhës për armiqtë dhe ngjarjet e ’81

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSH-së), ku ndodhet ditari politik i Enver Hoxhës në periudhën mars-prill 1981, kohë kur filluan demonstratat dhe protestat masive të popullit...

Si u frikësua në palcë Nexhmije Hoxha pas rrëzimit të bustit të Enverit

Tri telefonata nga Tirana. Ndërkohë, unë ndihesha disi e izoluar nga ato që po ndodhnin në Tiranë. Por të nesërmen, paradreke, më kërkoi në telefon Ramiz Alia dhe u interesua sesi ishim rregulluar. E falënderova, por nuk e zgjata...

“Ju shqiptarët jeni hajdutë dhe të pa fe”/ Ja përgjigjja epike që i ktheu Gjergj Fishta gazetarit anglez

Në një intervistë me një gazetë britanike në vitin 1934, gazetari anglez i drejtohet Gjergj Fishtës me një pyetje ironike dhe fyese në të njëjtën kohë: “Kam dëgjuar se shqiptarët tuaj janë shumë hajdutë”! “Ashtu na ka dalë nami, more...

Kush është agjenti 007 shqiptar që bashkëpunonte me gjermanët (Emri+Foto)

Historia e njërit prej agjentëve më të mëdhenj të Luftës së Dytë Botërore, që nga çelësbërës kasafortash u shndërrua në vjedhës dokumentesh të rëndësishme. Emri i një agjenti shqiptar sëbashku me personalitetet e spiunazhit që kanë bërë famë gjatë...

“Në çdo stinë”, përpjekja për të thyer tabutë e absurdit

Në 40 vjetorin e premierës Viktor Gjika mbetet një ndër regjisorët më të mëdhenj të filmit shqiptar, dhe në këtë realizim ai kishte bashkëpunuar me një dramaturg e skenarist të ri Bashkim Hoxhën. Ndërkohë që dhe kasti i aktorëve ishte...

Rafaelo, gjeniu 37 vjeçar që u shua ditën e lindjes

6 prill 1483-1520 Rafaelo, gjeniu 37 vjeçar që u shua ditën e lindjes Së bashku me Mikelanxhelon dhe Leonardo da Vinçin, ai formon trininë tradicionale të mjeshtrave të mëdhenj të periudhës së Rilindjes Ai ishte gjeniu italian i rilindjes i cili që...

Si u pushtua Shqipëria nga Italia fashiste

7 prill 1939 Si u pushtua Shqipëria nga Italia fashiste Operacioni nisi nga tre portet e jugut të Italisë me 22 mijë ushtarakë sipas reparteve, 7 kryqëzorë, 9 destrojerë, 9 anije transporti, 10 nëndetëse, 3 batalione tankesh dhe gati 400 avionë Nga...

Të fundit

Vijon beteja Rama-Meta/ Kryeministri zbulon çfarë i tha Presidenti

Nga Skrapari, kryeministri Edi Rama, ka treguar se kur ndodhi krisja e madhe me Presidentin Ilir Meta. Rama theksoi, se...

Lufta ndaj Covid/ Mjeku Tritan Kalo bën thirrjen e fortë: Njerëzit nuk duhet ta harrojnë kurrë që…

Mjeku Tritan Kalo gjatë takimit me ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka përcjellë një mesazh për qytetarët. Kalo thotë se kujdesi ndaj vetvetes është më...

Zbardhet “axhenda” e Ramës për zgjedhje, kryesocialisti e mbyll fushatën për 25 prillin në dy qarqe njëherësh

Fushata e Partisë Socialiste për zgjedhjet e 25 prillit do të mbyllet në dy qarqe njëherësh, dy ditë para zgjedhjeve. Te Partia Socialiste kanë vendosur...

Veliaj: PS çdo stacion të jetës e ka bërë më të mirë, ndaj e votojnë 70% e grave; Kundërshtarët të bëjnë pushim edhe 4...

Në një takim me gratë dhe vajzat e Tiranës, kryetari i Bashkisë Erion Veliaj tha se qeveria me politikat e realizuara u ka ardhur...

Del emri i parë/ KQZ: Çfarë tha prokuroria për kandidatin për deputet (dokumenti)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë publike shkresën e Prokurorisë së Përgjithshme në lidhje me prej një prej kandidatëve që e ka kaluar sitën...