Dossier

Dëshmia e 109-vjeçarit që u shua dje në Shkodër: Si u hodha dy herë me parashutë nga CIA…

Publikohet historia e rrallë dhe e panjohur e Ndue Mëlyshit me origjinë nga Mirdita, ku i ati i tij, Gjoni ishte bajraktar i Kthellës, ndërsa i vëllai, Nikolla gjatë periudhës së Monarkisë së Zogut shërbeu si ushtarakë në Gardën...

Dosja sekrete/ “Viktor Zhusti, Koço Kosta, Bashkim Ahmeti, Bekim Harxhi dhe Roland Çene kanë…”, letra për Ramiz Alinë

Publikohet një dokument i panjohur arkivor i nxjerrë nga një dosje voluminoze me siglën “sekret” të Arkivit Qendror të Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së), që i përket vitit 1973, ku ndodhet një raport-informacion i Komitetit...

Tmerret e Luftës së Madhe, si u bë rishpërndarja e botës

102 vjet nga fillimi i Luftës së Parë Botërore që u mbiquajt Lufta e Madhe.Bilanci: 38 shtete të mobilizuar ame rreth 74 milionë ushtarë, 10 milion viktima në 1500 ditë luftimesh, 20 milionë të plagosur dhe katër perandori të...

Hapet dosja e Sigurimit/Jusuf Vrioni, armiku i regjimit, që përkthente Enver Hoxhën

Është cilësuar si një nga mendjet e rralla intelektuale. Dhe padyshim që ishte i tillë. I kulturuar dhe plot sharm Jusuf Vrioni më së shumti mbahet mend për përkthimin e një serie veprash letrare të shkrimtarit Ismail Kadare. Sot...

“Je zemëruar se nuk kam shkruar për librin tënd dhe nuk po vjen në konferencë për Kosovën”?Zbulohet letra që Arshi Pipa bënte “sherr” me...

“Je zemëruar se nuk kam shkruar për librin tënd dhe nuk po vjen në konferencë për Kosovën”?Zbulohet letra që Arshi Pipa bënte “sherr” me Martin Camajn Studiuesi dhe personazhi i njohur Parid Turdiu ka qëlluar sërish në shenjë. Ai ka...

 Arshi Pipa, çfarë thuhet në dosjen e “armikut të betuar”

“Gjatë regjimit të Zogut, ai vetë dhe familja e tij e kanë simpatizuar atë regjim”. “Ardhjen e okupatorit e kanë pritur mirë familjarisht...”. “Mbas çlirimit të Shqipërisë familjarisht nuk mbajnë qëndrim të mirë. Arshiu dhe familja e tij janë...

Zbulimi/ Në oborrin e Kryeministrisë ka varrezë të ushtarëve gjermanë të LIIB

Studiuesi Marenglen Kasmi ka bërë një zbulim të bujshëm. Për herë të parë gjatë emisionit HARD TALK NGA ROLAND QAFOKU ai bëri publike faktin që oborri i godinës së kryeministrisë është një varr me ushtarë gjermanë të vrarë gjatë...

Kasmi: Përse shqiptarët i mbrojtën hebrenjtë nga gjermanët

Shqipëria është i vetmi shtet në Evropë që në përfundim të Luftës së Dytë Botërore numri i hebrenjve ishte më i madh se ai përpara luftës. Kjo do të thotë se shqiptarët i mbrojtën hebrenjtë. Por përse e kanë...

A janë realë filmat shqiptarë me gjermanë? Përgjigjet Kasmi

Kinematografia shqiptare, kryesisht ajo gjatë regjimit komunist ka realizuar disa filma me temë pushtimin  gjerman të Shqipërisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Prej tyre veçohen Dimri i fundit dhe Nusja dhe Shtetrrethimi. Po a janë reale fabulat që kanë...

Plaka nga Vranishti që qau ushtarin e  vrarë gjerman

Pas Borovës, masakra e Vranishtit, fshat në Vlorë është më e rënda që ka kryer ushtria gjermane gjatë 14 muajve pushtim në Shqipëri në Luftën e Dytë Botërore. Në këtë fshat ushtria gjermane vrau rreth 50 banorë të fshatit...

Të fundit

Fundjava e parë e Gushtit nis me fluks në Morinë, kosovarët drejt bregdetit shqiptar

Korriku sapo u mbyll, për Kosovën shënoi numrin me të lartë të të prekurve dhe viktimave nga koronavirusi. Po...

Luana dhe Anxhelina bëjnë xing me të njëjtat bikini

VIP-a shqiptar më në fund kanë nisur pushimet, siç kemi vënë re dhe nga rrjetet sociale të gjithë janë duke pushuar në jug të...

Basha mbledh nesër strukturat për miratimin e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve për deputetë

Demokratët do të vijojnë gjatë muajit gusht me procesin e përzgjedhjes së kandidatëve, finalizimin e programit qeverisës dhe përgatitjes së strukturave për zgjedhjet. Nesër paradite...

Sot finalja e Kupës së Shqipërisë/ Policia e Tiranës merr masa, ja rrugët që do bllokohen

Policia e Tiranës ka marrë masa për mbarëvajtjen e ndeshjes finale të Kupës së Shqipërisë, Teuta – Tirana e cila do të luhet mbrëmjen...

Gjërat që e detyrojnë një femër t’iu braktisë edhe nëse ju do

Gratë mund të jenë simpatike, misterioze dhe të paparashikueshme, të durueshme në çdo situatë, por kjo nuk do të thotë se ato nuk mund...